Anasayfa , Avrupa , Stuttgart Mercedes İşçileri İşten Çıkarmalara Karşı Protesto Örgütlemekte!

Stuttgart Mercedes İşçileri İşten Çıkarmalara Karşı Protesto Örgütlemekte!

STUTTGART |22.02.2019| Stuttgart Mercedes işçileri işten çıkarmalara karşı protesto örgütlemekte.

Stuttgart Mercedes işçileri dün Hedelfingen’den Mettingen IG Metall sendikası şube binasına yürüdü. Bir süredir, Mercedes’te geçici işçi olarak çalışanlar için işten çıkarma hazırlıkları olduğu duyumunu alan işçiler bu kıyımın önüne geçmek için imza kampanyası açtılar. Şu ana kadar toplanan 500’ü aşan imza ile IG Metall in Mettingen sendikasına teslim etmek ve işçi çıkarmalara karşı direneceklerini bildireceklerini ifade ettiler.

Birçok arkadaşlarının, işten çıkarma ile ilgili duyumlardan sonra huzursuz ve tepkili olduklarını ancak bunu eyleme dönüştürmede çekingen davrandıklarını vurgulayan işçi temsilcisi, ilerleyen günlerde tepkilerin artacağı ve seslerin yükselmeye başlayacağını belirtti.

Endüstride taşeron işçi kullanımı için başlangıçta işveren kurumları ile sendikaların 5% limiti koydukları ancak bugün 30%’lara doğru bir kontenjanın kiralık işçi firmalarına, taşeron işçiye açıldığını ve biçimde ucuz emek gücü sömürüsü ve iş güvencesinden ve diğer haklarının önemli bir kısmından yoksun yoksun geniş bir işsiz adayı kitlenin oluştuğunu vurguladı.