Home , Avrupa , Stuttgart, Afganistanlı Alye Shojaye’yi 25 Kasım’da Unutmadı

Stuttgart, Afganistanlı Alye Shojaye’yi 25 Kasım’da Unutmadı

STUTTGART|29.11.2021| Kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin dünyanın dört bir köşesinde sokaklarda isyana dönüştüğü 25 Kasım Perşembe günü, kadınlar Stuttgart’ta da sokaklardaydılar.

Saat 17:00 de Schloss Strasse’de toplanan 200 civarındaki kadın kitlenin içinde çeşitli kadın kurumları yer almaktaydı. Stuttgart Frauenbündniss çatısı altında ADKH, Yeni Kadın, AABF, FV, Courage, MLPD de alanda yer alan kurumlar içersindeydi.

Miting alanında kadın kurumları yaptıkları konuşmalarda; kadına yönelik şiddetin ve kadın katliamlarının nasıl yükselişte olduğuna, pandemi krizinin kadınlara yansımasına, Afganistan’da Taliban zulmü altındaki kadınların durumuna vurgu yaptılar.

Konuşmaları takiben gerçekleştirilen müzik dinletisinden sonra yürüyüşe geçildi. Kortej, Lautenschlager Strasse’ye geldiğinde  yapılan ara mitingteki konuşmalarda, Türkiye’de fesh edilen, imzası olan Avrupa ülkelerinde ise gerekleri yeterince yerine getirilmeyen İstanbul Sözleşmesi’nden bahsedildi ve vaz geçmeyeceklerini haykırdı kadınlar.

Kortej, Königstraße’deki Herzog-Christoph-Anıtı önüne geldiğinde yürüyüşe bir kez daha ara verildi. Burada da geçen yıl Nordbahnhof’ta sokak ortasında eşi tarafınden bıçaklanarak katledilen  Afganistanlı Alye Shojaye’ni anısına ayakabları bırakıldı ve mum yakıldı..

Akabinde kortej; son süreçte kadınların yanlız gezmeye cesaret edemedikleri Stuttgart Stadt Parka doğru yürüyüşe devam etti. Bu parkta artık kadınlar yanlız yürüyemiyorlar, çünkü sık sık erkeklerin tacizine maruz kalıyorlar. Kortej parka geldiğinde yürüyüşüne bir kez daha ara verdi. Burada da tacizi protesto eden dövizler asıldı.

Saat 19:00’a gelirken coşkulu geçen eylem, bu parkta yer alan devlet tiyatrosunun önünde sona erdirildi.

scroll to top