Home , Avrupa , Strazburg’da Faşizme Karşı Yürüyüş

Strazburg’da Faşizme Karşı Yürüyüş

STRAZBURG| 16.06.2024| AP (Avrupa Parlamentosu) seçimleri ile Fransa’da birinci parti konumuna yükselen ırkçı partiye (Ulusal Birlik Partisi) ve Macron tarafından duyurulan Fransa Parlamentosu için erken seçim kararı ülkede çeşitli kentlerde yapılan yürüyüşlerle gündeme getirildi.

AP seçimleri, Fransa’da oyların yaklaşık yüzde 32’sini alan ırkçı Ulusal Birlik Partisi (RN) birinci parti olmuş, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans yüzde 15,2’lik oranla ikinci olurken Sosyalist Parti ise yüzde 14 oy alarak bir önceki seçimlere göre güçlenerek seçimden çıkmıştı. Boyun Eğmeyen Fransa (LFI), Sosyalist Parti (PS), Fransa Komünist Partisi (PCF) ve Yeşiller (EELV) bir araya gelerek, Yeni Halk Cephesi’ni kurarak Fransa Parlamento seçimlerine gireceklerini deklare ettiler.

Sendikaların ve partilerin çağrıları ile tüm Fransa’da faşizme karşı yürüyüşler düzenleniyor. Strasbourg’da da yaklaşık 15 bin kişi, Cumhuriyet Meydanı’nda buluşarak faşizme karşı yürüdüler. Kléber Meydanı’na kadar süren yürüyüş boyunca faşizme karşı sloganlar atıldı.

Eyleme ATİK, Yeni Kadın ve YDG üyeleri de katıldılar.