Home , Avrupa , Strasbourg’da Büyük Yürüyüş Gerçekleştirildi

Strasbourg’da Büyük Yürüyüş Gerçekleştirildi

FRANSA |16.02.2019| PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komplo ile faşist T.C devletine teslim edilmesinin yıl dönümünde Fransa’nın Strasbourg kentinde bir yürüyüş düzenlendi. Bu yıl düzenlenen mitinge tecride karşı mücadele damgasını vurdu. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in başladığı açlık grevinin ardından Türkiye ve T. Kürdistanı hapishanelerinde bulunan tutsakların dayanışma açlık grevleri başlamıştı. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde de Abdullah Öcalan’a uygulanan ağır tecrit koşullarının sonlandırılması amacıyla süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri başlatılmıştı. Yürüyüş boyunca tüm açlık grevindekilerle  dayanışma sloganları atıldı. Yürüyüş sabah saatlerinde Strasbourg Gar Meydanı ve çev

resinde toplanan kitlenin harekete geçmesi ile başlamış oldu. Yürüyüş boyunca binlerce insan bir ağızdan, „Kahrolsun Faşist Türk Devleti“, „Kürdistan Faşizme Mezar Olacak“, „Yaşasın Devrimci Dayanışma“, „Biji Serok Apo“,  “Leyla Güven onurumuzdur”, “Yaşasın zindan direnişleri”   vb sloganlar Türkçe, Fransızca ve Kürtçe olarak atıldı. Yürüyüş miting alanı Parking des Vanneaux’a kadar oldukça coşkulu bir şekilde devam etti. Miting,  KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur’un konuşması ile başladı. Göksungur devam eden açlık grevlerinin başarıyla sonuçlanacağını ve Kürt halkının kazanacağını belirtti. Devamında  KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın görüntülü mesajı yayınlandı. Bayık, Öcalan’a uygulanan tecridi kabullenmeyeceklerini ve her alanda buna karşı mücadele edeceklerini belirtti. TEV-DEM yetkilisi Aldar Xelil ise yaptığı konuşmada Rojava dahil her alanın Öcalan’la birlikte olduğunu ve mücadele ederek tecridi kıracaklarını söyledi. Daha sonra Strasbourg’da 62 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi yapan direnişçiler sahneye geldiler. Direnişçiler adına gazeteci Gülistan İke ve KCDK-E Eşbakanı Yüksel Koç konuştular.  İke, “Bizler tecridin kırılacağına inanıyoruz ve bu inançla direniyoruz. Bedenlerimiz erise de bizler tecrit kırılıncaya kadar direnişe devam edeceğiz” dedi. Yüksel Koç ise, „Bu tecrit, başkanın şahsında 4 parça Kürdistan’a, yurt dışındaki Kürtlerin, demokratlara, muhaliflere, Ortadoğu halklarına yöneliktir. Bize, yani hepimize yönelik bir imha savaşı yürütülüyor“ dedikten sonra „Bedeli ne olursa olsun, biz bu tecridi kıracağız“ şeklinde konuştu. Uzun yürüyüşe ve mitinge katılan Türkiyeli kurum ve örgütlere desteklerinden dolayı teşekkür eden Koç, „Birlikte mücadele ederek kazanacağız“ dedi.

Yürüyüşte çeşitli kurum ve örgütlerin yanında ATİK, YDG ve PARTİZAN taraftarları da yer aldılar. „Tecridi Kıralım, Faşizmi Yıkalım! Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük“ pankartı ile yürüyen ATİK taraftarları „Kürdistan Faşizme Mezar Olacak“, „Kahrolsun Faşist Türk Devleti“, „Jin, Jiyan, Azadi“ vb sloganları attılar. PARTİZAN taraftarları da flamaları ile yürüyüş ve mitingde yerlerini aldılar.

ATİK Taraftarlarından Ziyaret

Mitingin sona ermesinin ardından eylem değerlendirmesi yapan ATİK taraftarları akşam saatlerinde açlık grevinin devam ettiği lokale giderek direnişçileri ziyaret ettiler. KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ve Kürt Siyasetçi Mustafa Sarıkaya ile gerçekleşen ziyarette karşılıklı düşünceler paylaşıldı. Yüksel Koç burada yaptığı açıklamada, bu birlikteliğin ve desteğin kendileri için çok önemli olduğunun altını çizdi. ATİK adına ise Eşbaşkan Süleyman Gürcan söz alarak, tecritin kendilerini ilgilendiren bir sorun olduğunu belirterek, bu mücadeleye destek vermenin gerekliliğini söyledi.