Home , Avrupa , ‚Sparkasse Witten Bankası, Enternasyonalist Birlik’in Hesabını Kapattı‘

‚Sparkasse Witten Bankası, Enternasyonalist Birlik’in Hesabını Kapattı‘

Haber Merkezi |10.09.2018| Almanya’da faaliyet gösteren ve Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu’nun (ATİF) yer aldığı Enternasyonalist Birlik’in kamuoyu ile paylaştığı basın açıklamasını, haber değeri taşıdığı için yayınlıyoruz.

Sparkasse Witten, geçtiğimiz hafta Enternasyonalist Birlik’in (InterBündnis) hesabını aniden kapattı! Birkaç gün öncesinde, “Ruhrbarone” adlı internet bloğunda gazeteci Stefan Laurin’in bir makalesinde, InterBündnis’i teröristlere destek vermekle suçladı ve hatta dolaylı olarak Sparkasse’yi teröristlere destek verenlere alan açmak ile suçladı. Sparkasse bankası, yazdığı mektupta sosyal medyadan aldığı baskıları gerekçe olarak gösterdi. Banka hesabını kapatma girişimiyle doğrudan İsrail’in sadık gazeteci dostunun yazısını haklı çıkarıyor: Çünkü Inter-Bündnis “Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne (PFLP) sempati duyduğunu açıkça ifade ediyor ve hatta kendi web sitelerinde bağlantı kuruyor. InterBündnis’ın hesabı prensipte terör eylemlerini finanse etmek için kullanılabileceği göz ardı edilemez“ denildi.

InterBündnis Merkezi Koordinasyon Grubu hemen yasal adımları incelemeye başlamıştır ve bu görüşü, asıl sebepleri ortaya dökmek ve siyasi bir tavır geliştirmek için hazırlamıştır. İlerici güçlere karşı hesap iptalleri yeni bir olgu değildir. Hitler faşistleri bile Yahudilere ve siyasi muhaliflere karşı banka boykotlarını kullandılar.

Almanya’da banka boykotları uzun zamandır yasaklanmıştı, ancak geçen yıl sponsorluk örgütümüz olan MLPD gibi yasal devrimci örgütler banka boykotlarından etkilendiler. MLPD örneğinde, diğer gerekçelerin yanı sıra, iddia, İŞİD kuşatması sırasında ağır hasar gören Kobanê kentindeki ICOR sponsorluğundaki sağlık merkezi inşaatına katılarak „terörizmi desteklemiş“ olmalarıydı.

InterBündnis’e bile böyle bir somut suçlamada bulunulmadı.

Sparkasse Witten, prensipte hesabın terörist faaliyetleri finanse etmek için gelecekte kullanılabileceğini istisna edemediğini gerekçe olarak yeterli buldu. Ancak bu her hesap için geçerlidir. Bu çirkin iddaları kesin olarak red ediyoruz. Bu, sözde – belki – gelecekte yapabileceğimiz bir şey için bizi kınamak tüm etik ve yasal ilkelere karşıdır.

Ancak, PFLP’nin politik olarak araçsallaştırılmış terör listelerinden çıkarılmasından yanayız!

Bununla birlikte, İsrail’in işgal politikasını ve Gazze Şeridinde bu yıl Mayıs ayında İsrail ordusunun acımasız katliamlarını kınamak ve aynı zamanda Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkını savunmak demokratik görevimiz olarak görüyoruz. Aynı zamanda, antisemitizmle mücadele etmeyi kabul etmekteyiz. Bu sebeple, Netanyahu hükümetine karşı olan İsrail hareketi ile, milliyet kanununa karşı, ve orada bulunan işçi ve özgürlük hareketleri ile dayanışma içerisindeyiz.

Açıkça, Sparkasse Witten, İsrail’in Netanyahu hükümetinin Ruhrtriennale’deki eleştirisini bastırmaya çalışan Siyonist ve Alman karşıtı çevrelerin baskılarına boyun eğiyor. Siyasi taleplerimiz yüzünden – ki bu şüphesiz ki Berlin partilerinin politikalarıyla çelişen – gelecekte terörist saldırılara maddi destek vereceğimizi iddia etmek, çok çirkin bir varsayımdır.

Böyle bir iddianın somut olarak kanıtlanabileceği bir referans yoktur. Sparkasse Witten’e olan tüm saygılarımızla: Bir siyasi görüşü kendine uygun görmediği için bir hesabı yasadışı bir şekilde feshetmesi, yetkilerini açıkça aşması anlamına gelir. Bu nereye götürüyor? Özellikle Yahudi muhalifleri, Almanya’daki muhaliflerin hesaplarının sona erdiği dönemleri haklı olarak hatırlatıyorlar. Bu yöntemleri hiç bir zaman kabul edemeyiz ve kabul etmeyiz! Bu, çalışma kabiliyetimizi zayıflatmaya yönelik ve bu nedenle politik yeteneğimiz baltalamak ve sonuçta imkansız hale getirmeye yönelik bir girişimdir.

Hesabın politik olarak kapatılması, InterBündnis’i kriminalize etmek ve siyasi taleplerimizi düşünce suçlarına dönüştürmeye çalışmak anlamına gelir. Bu saldırıya karşı durmasaydık ve onun yerine sadece ilerici güçlere karşı böyle pratikleri uygulamayan başka bir banka arasaydık, o zaman ileride, InterBündnis’in bomba yaptığı kanıtlandığı gibi bir olgu oluşur.

“Sosyal medyada yankı” tek bir kişiye geri döner: Bay Laurin. Burada yine soruyoruz: Tek bir kişi, kendisine hoş olmayan bir politik akışın iş yapmasını engellediğinde, nasıl bir sonuca varabiliriz?

Bunu, Sparkasse Witten’de InterBündnis adına hesabı sürdüren sayın Heinz Vöhringer’e yönelik kişisel bir saldırı olarak görüyoruz aynı zamanda. Heinz Vöhringer Witten’de metal işçisi, IG Metall‘de aktif, yıllardır Kone’de tanınmış bir işçi temsilcisiydi. Bunların hiç biri bir ‘teröristin’ prototipine uyan şeyler değildir. Politik olarak motive edilmiş bu hesap iptaline, işe zarar verici davranışlara ve iftiralara karşı derhal temyizde bulunacağız.

Siyasi protestonun ilk ölçütü olarak, 10 Eylül’de saat 17’de Witten, Bahnhofstr./Ecke Nordstr. başlayacak ve Sparkasse Witten’in önünde bir mitingle sona erecek olan bir gösteriye çağırıyoruz. Halk kitlelerinin yanı sıra tanınmış bireylere de hitap ediyor, destek ve dayanışma içerisinde olmayı çağırıyoruz: Sparkasse Witten’e protesto mektupları yazın, bize dayanışma beyanlarınızı yollayın ve yaşadığınız yerlerde halkı bilgilendirin! Kayıtlı destekçiler olun ve demokratik haklar ve özgürlükler için, yeni polis yasalarına, banka boykotlarına ve mültecilerin muamelesine karşı, hükümetin sağcı gelişmesine karşı ve adil bir perspektif için bizimle el ele mücadele edin!

Bağış Çağrısı: InterBündnis’i güçlendirin!

Banka boykotuna karşı kampanyamızın ve bekleyen hukuki sürecinin finanse edilmesini sağlamak için, sadece bizimle dayanışma içerisinde olmayı değil, aynı zamanda bir bağışla finansal olarak da destek çağrısında bulunuyoruz.

Bağışlar en azından 30 Ekim’e kadar hesabımıza aktarılabilinir:

Spendenkonto Kontoinhaber: (Bağışlar için hesabın sahibi)

Internationalistisches Bündnis

IBAN: DE82 4525 0035 0000 7106 57

Stichwort: Spende gegen den Bankenboykott

Bank: Sparkasse Witten

Daha fazla bilgi için:

Internationalistisches Bündnis zentrale

Koordinierungsgruppe Schmalhorststr. 1,

45899 Gelsenkirchen

www.inter-buendnis.de per Mail:

info@inter-buendnis.de

V.i.S.d.P. : Fritz Ullmann – Kirchstr. 5 – 42477 Radevormwald