Anasayfa , Haberler , SON DAKİKA: HPG Eylemi Üstlendi, 'Başbakanı hedeflemedik' dedi

SON DAKİKA: HPG Eylemi Üstlendi, 'Başbakanı hedeflemedik' dedi

BEHDİNAN | 06 – 05 – 2011 | Kastamonu-Ankara yolu arası düzenlenen silahlı saldırıyı Halkın Savunma Güçleri (HPG) üstlendi.

4 Mayıs günü Ilgaz dağı mevkiinde Erdoğan’ın seçim konvoyuna el bombası ve çapraz silahlı saldırıyla gerçekleştirilen eylemi HPG üstlenerek, halka karşı uygulanan “polis terörüne” misilleme amaçlı gerçekleştirdiğini açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından yapılan açıklaması şöyle: “4 Mayıs günü saat 17.15’te Kastamonu- Ankara karayolunun 25’inci kilometresinde Ilgaz Dağı eteklerine hareket halindeki bir konvoyda buluna polis aracına yönelik olarak gerillalarımız tarafından halka yönelik uygulanan polis terörüne yönelik bir misilleme eylemi gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen eylem sonucunda bir polis gerillalarımız tarafından öldürülürken bir poliste yaralanmıştır.”

‘AKP polislerini Kürdistan’dan çeksin’

Öte yandan bir açıklama yapan HPG Anakarargah Komutanlığı, eylemin hedefinin polis olduğunun altını çizerek, AKP hükümetinin Kürdistan`dan polislerini çekmesini istedi. Komutanlık,”Dersim Sahamızın Karadeniz eyaletinde bulunan birimlerimiz 4 Mayıs günü Kastamonu’da seyir halindeki polis aracına yönelik olarak bir eylem gerçekleştirilmiştir. Karadeniz eyaletinde bir çok birimimiz bulunmaktadır. Burada Kemal Pir eylem timimiz tarafından gerçekleştirilen eylem, sadece polislere yönelik olarak gerçekleştirilen bir eylemdir. Ne sivillere, ne de başbakana yönelik olarak herhangi bir girişimimiz olmamıştır. Bu eylem Kürdistan’da zulüm uygulayan AKP polislerini geri çekmesi için bir mesajdır. Bilindiği üzere son süreçte polislerin Kürt halkına yönelik çok sert müdahaleleri olmuştur. Halk Savunma Güçleri olarak halka yapılan saldırılara kayıtsız kalmayacağımız ve halka saldıranlara karşı misilleme hakkımızı kullanacağımız halkımız ve kamuoyunu tarafından bilinmelidir” dedi.