Home , Avrupa , Halim Dener katledildiği yerde anıldı

Halim Dener katledildiği yerde anıldı

HANNOVER |30.06.2020|Bugün 30.06.2020 Hannover Steintorplatz meydanında Hannover de afiş asarken katledilen Kürt genci Halim Dener 26. ölüm yıldönümünde anıldı. Fed-Dem Hannover tarafından organize edilen anma 1 dakikalık saygı duruşu ile başlandı. Anmaya İnterventionistische Linke Hannover (iL) , MLPD , ATİF-YDG Hannover , Rote Hilfe Hannover, Friedens Platform  katılıp destekledi. Saat 19’da başlayan anma havanın yagışlı olmasına rağmen katılan kurumlarca konuşmalar yapılıp slogan ve müzik dinletisiyle sonlandı.

Ne olmuştu?

Bingöl/Genç doğumlu Halim Dener, T.Kürdistan’daki savaş ve gördüğü işkenceler nedeniyle 1994 yılında Almanya’ya sürgüne gelen Kürdistanlılardan biriydi.16 yasındaki Halim Dener’in 30 Haziran 1994 tarihinde ERNK’nın logosunun üzerinde bulunduğu bir afiş astığı sırada Alman özel polis biriminde görevli Klaus. T isimli bir polis tarafından kısa mesafeden ateş edilerek öldürüldü.  Polis memuru aleyhine açılan Hannover Eyalet Mahkemesi’nde üç yıl süren davada tutuksuz yargılanan polis Klaus T. 1997 yılında beraat etti. Cinayetin üzerinde 26 yıl geçmesine rağmen hala aydınlatılmış değil.Aklandıktan sonra devlet tarafından ‘yakın koruma programına’ alındı, tanınmaması için soy ismi değiştirilerek polislik mesleğine devam ettirildi.

Polisin nasıl korunduğunu Hessen Eyaleti eski savcısı Hans Christoph Schaefer şu sözlerle itiraf etmişti: “Onu rahat etmesi için Hannover’den Frankfurt’a getirdik, benim için eski karıştığı olay bitmişti. Zaten ona hiç bu olayı sormadım.” Halim Dener’i anmak için her yıl Hannover’de anma etkinliği düzenleniliyor.

30.06.2020 Halim Dener anmasından Steintorplatz

HANNOVER | 30.06.2020 Halim Dener anmasından Steintorplatz#HalimDener#Hannover

Posted by ATİK Haber Merkezi / AHM on Tuesday, 30 June 2020

scroll to top