Home , Haberler , Soma mitinginde Türk-İş’e tepki !

Soma mitinginde Türk-İş’e tepki !

soma-türkissAHM-23-06-2014-  Binlerce maden işçisi Soma’da düzenlenen mitinge katılan binlerce işçi, hem hükümete hem de Türk-İş yönetimine tepki gösterdi.

“İşçi cinayetlerine, özelleştirmeye, talana ve soyguna karşı kamulaştırma mitingi” karşı miting yapan işçiler Soma girişinde durdurularak kamera çekilirken, yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlemlendi.

Maden-İş Ege Bölge Şubeleri’ni pankartı en önde taşınırken, Yatağan’da aylardır özelleştirmeye karşı mücadele eden yatağan işçileri de eylemde yeri aldı.

Yürüyüş boyunca “İş, ekmek yoksa, barışta yok”, “Susma haykır, taşerona hayır”, “Her yer Soma, her yer direniş” ve “Hükümet istifa” vb sloganlar haykırırken, Soma katliamında yaşamını yitiren işçilerin isimlerinin olduğu siyah baretler takıldı.

İşçiler Türk-İş Sendikası tepkilerini gösteren ajitasyonlar çekilirken, “Çözüm: kamulaştırma”, “Baskı+üretim: ölüm”, “Fıtrat değil, cinayet” ve “Uzun adam yalan söylüyor” vb dövizler taşıdı.

Hükümet Konağında biten yürüyüşte işçilerin, Türk-İş’ başkanının nerede olduğu sordu.

”Gerekirse Ankara’ya yürüyeceğiz”

Mitingde konuşan Maden-İş Ege Bölgesi 1 No’lu Şube Başkanı Ali Gökmen, Türkiye’nin dört bir yanından özelleştirmeye ve iş cinayetlerine karşı bir araya geldiklerini belirterek “Bu ocaklar iş, ekmek hayat üretsin, istiyoruz. Özelleştirme, rödavans, taşeron ölümdür. Özelleştirme değil kamulaştırma istiyoruz” dedi.

Hükümetin özelleştirme uygulamalarının 301 işçinin canına mal olduğunu hatırlatan Gökmen, şunları söyledi “Bu taleplerimiz yerine getirilinceye kadar mücadele edeceğiz, haykıracağız, gerekirse Ankara’ya yürüyeceğiz” dedi. Miting, Yatağan işçilerinin Türk-İş’i genel greve çağırmasıyla son buldu.