Home , Avrupa , ‚Savaşa Karşı Savaş‘ 1 Eylül Köln Eylemi

‚Savaşa Karşı Savaş‘ 1 Eylül Köln Eylemi

KÖLN|02.09.2023|’Savaşa Karşı Savaş‘ sloganı altında Köln’de 1 Eylül Barış Günü’nde miting düzenlendi. Alanda toplanan ATİF, Yeni Kadın ve YDG, Arbeiterbund, Young Struggle, ADHK, Alınteri, MLPD, Freie Deutsche Jugend, Kommunistischer Aufbau, Zora, Frauenkollektiv‘ nin de bulunduğu eylemde, kitleye çeşitli konuşmalar yapıldı.

Emperyalistlerin vekalet savaşları, halkın ölümlerine, zoraki göçe, açlığa sefalete ve doğanın tahribatından sorumlu olduğu vurgulandı. Buna karşı dünya halklarının birleşmesi ve mücadele etmesi gerekmektedir denildi. Gerçek özgürlüğü devrimci direnişlerin ve mücadelesi getireceği belirtildi.
Yürüşe geçildiğinde çoşkulu bir şekilde sloganlar atılarak miting alanına geri dönüldü. Burada özelikle Ukrayna ve Rus komünistlerin ortak açıklaması ilgi çekti. Ukrayna ve Rus burjuvazisi savaşı körüklediğini ve bu savaşta iki halktan insanların yaşamını kaybederken açlık ve sefaleti de yine sadece halk çektiğini ve halkların kardeşliğine vurgu yapıldı. Yaşasın enternasyonal dayanışma sloganlarıyla eylem sona erdi.