Home , Avrupa , Anti Emperyalist Birleşik Cephe’nin 1. Kongresi Başladı

Anti Emperyalist Birleşik Cephe’nin 1. Kongresi Başladı

HABER MERKEZİ|05.09.2023|Anti Emperyalist Birleşik Cephenin dünya çapındaki 1. kongresi 4 Eylül günü Almanya’nın Turuntahl şehrinde başladı.

Dünyanın birçok bölge ve ülkesinde delegenin katılımı beklendiği üzere çok yoğun ve yüksek motivayon içermekteyde. Muhteşem bir doğanın içerisinde gerçekleşen kongre, hazırlıkların ve ön çalışmalrın yapıldığı bir anda alının üzücü bir haberle hüzne ve acıya büründü: RENATE GOFER. MLPD’nin Duisburg şehrinde faaliyet yürüten, cefakâr, direngen kadın arkadaşımız kongre alanına yaptığı araba yolculuğu sırasında geçirdiği kalp krizi nedeniyle aramızda ani bir şekilde ayrılmıştır. Renate Kofer ve daha nice devrim ve sosyalizm uğruna yürütülen mücadelemizde kaybettiğimiz, katledilen tüm devrimci şehitleri yokluklarıyla bizleri derin bir yasa büründürürken, bıraktıkları mücadele azmi ve idealleri bize cezaret vermektedir.

Kongrenin selamlama bölümünde ATİK adına konuşan Eşbaşkan Süleyman Gürcan, yakından tanıdığı Renate hakkında kısaca konuşarak, Koordinasyon kararıyla kongrenin Renate ve devrim mücadelesinde şehit düşen ve katledilen devrimcilere adandığını duyurdu.

Tunus ve Almanya delegelerinin kısa konuşmalarından sonra gençlerden oluşan bir ekip birçok dilde; faşizme geçit yok, yaşasın anti emperyalist birleşik cephe sloganlarını atarak enternasyonal dayanışmanın gerekliliğini haykırdılar.

Afrika, Almanya, Türkiye, Peru’dan temsilcilerden oluşan koordinasyon komitesi sahnede yerine alarak delegeleri ve katılımcıları selamladılar. Koordinasyon komitesinde yer alan ATİK Eşbaşkanı Süleyman Gürcan’da delegeleri selamlayarak, emperyalistlerin talan ve savaş politikalarından dolayı 110 milyon insanın mülteci olarak göç yollarında olduğunu ve birçoğunun bu yollardan hayatını kaybettiğini vurguladı. Peru delegesi kadın arkadaş ise, “ben buradayım çünkü bu birlik tüm dünya için bir eylem çağrısıdır” dedi.

Ardından maden işçilerinin oluşturduğu işçi korosu sahnede yerini alarak, bir ülkede madencilerin ortak acılarını yansıtan “Santa Barbara Vendita” türküsünü söylediler.

Daha sonra delegeler kongreye ilişkin kısaca görüş ve dileklerini söylediler. Ardından kültürel etkinlik olarak, İrlandalı ve Polonyalı müzik gruplarının eşliğinde katılanlar dans etti. Kongre 5 Eylül’de ortak tartışmalarla devam edecektir.