Home , Avrupa , Sanat ve Siyaset konulu Panel gerçekleşti

Sanat ve Siyaset konulu Panel gerçekleşti

HOLLANDA|18.04.2018|ATİK’e bağlı Hollanda da çalışmalar yürüten HTİF’inde örgütleyicisi olduğu bir panel örgütlendi.

Rijmond Alevi Kültür Merkezi ve HTİF’in 15 Nisan 2018 tarihinde Sanat ve Siyaset konulu düzenlenen etkinlik Rotterdam şehrinde gerçekleşti.Etkinlik örgütleyici kurumlar adına yapılan açılış konuşması ve saygı duruşunun ardından HTİF bünyesinde müzikal çalışmalarını yürüten Grup Zone Ma’nın birbirinden güzel türkü ve marşlarıyla devam etti.

Ermeni soykırımın 103. Yılında geçtiğimiz yılın ağustos ayında Rojava’da ölümsüzleşen Nubar Ozanyan şahsında ermeni soykırımı bir kes daha lanetlendi.

Müzik dinletisinin ardından Veysi Sarısözen, Barış Atay ve Hasan Sağlam’ın panelist olarak katıldığı bölümle devam etti.

Suriye’deki ve Türkiyede sürece değinen Veysi Sarısözen’in ardından Hasan Sağlam Dersim’den günümüze devletin katliamlardaki rolünü ve Barış Atay Türkiyede muhalif sanatçılar üzerindeki baskılara değindi.

Örgütleyici kurumlar tarafından etkinliğin gelirinin yarısının Çorum’da yapılacak Cem Evi inşasına ve Heyva Sor’a verilmesi duyurusu yapıldı. Ve daha sonra Çorum Cem evi destekleme platformu ve Rotterdam Kürt derneği eş-başkanına verildi.

Panel sunumunun ardından soru ve cevap bölümü ile devam etti. Canlı ve tartışmalı geçen panelin son kısmı Klamları, Türküleri ve Marşları Hasan Sağlam’da idi.

Ciao Bella ile program çoşkulu şekilde bitirildi.