Home , Avrupa , Rusya, Ukranya’ya Askeri Saldırı Başlattı– ATİK’den Acil Eylem Çağrısı

Rusya, Ukranya’ya Askeri Saldırı Başlattı– ATİK’den Acil Eylem Çağrısı

HABER MERKEZİ 24.02.2022 Bugün sabah saatlerinde Rus askeri kuvvetleri Ukranya’nın farklı notkalarına saldırılar düzenledi. Rusya Devlet Başkanı Putin bu sabah erken saatlerde ulusa sesleniş konuşması yaparak, ”Özel bir askeri operasyon düzenlemeye karar verdim. Operasyonun amacı sekiz yıldır Kiev rejimi tarafından istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumaktır. Rusya Federasyonu vatandaşlarına da dahil olmak üzere sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenleri adalete teslim etmenin yanı sıra Ukrayna’nın Nazizm’den ve militarizmden arındırılması için çaba göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba “Putin, Ukrayna’ya karşı geniş çaplı bir savaş başlattı. Ukrayna’nın barışçıl kentlerinde saldırılar sürüyor. Ukrayna kendini savunacak ve kazanacak. Dünya Putin’i durdurabilir, durdurmalı. Harekete geçme zamanı“ dedi.

Ukrayna’nın başkent Kiev dahil ülkenin çeşitli kentlerinde patlama sesleri geldiği aktarıldı. Kiev’in yanı sıra Harkov, Kramatorsk, Mariupol, Mykolaiv, Odesa kentlerinde art arda patlamalar yaşandı.

ATİK Konseyinden Acil Eylem Çağrısı

ATİK Genel Konseyi bugün tüm alanları emperyalist saldırganlığa karşı acil sokağa çıkmaya çağardı.

scroll to top