Anasayfa , Avrupa , Rosa, Karl ve Lenin`i Berlin'de Onbinler andı

Rosa, Karl ve Lenin`i Berlin'de Onbinler andı

berlin lll yuruyusu 140113BERLİN|14-01-2013 |- Alman burjuvazisinin 15 Ocak 1919’da katlettiği Almanya proletaryasının önderlerinden Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht, yürüyüş ve mitingle anıldı.

Her yılın ikinci pazar günü gerçekleştirilen geleneksel etkinliğe, on binlerce insan sabahın erken saatlerinden itibaren komünistleri anmak için sokağa çıktı. Genç, yaşlı her yaştan insan sosyalistleri mezarlığına akın ederek komünistleri sahiplendi. Anıtmezarı çiçeklerle donattı.

Sadece Luxemburg ve Liebknecht’in değil, 24 Ocak’ta ölümsüzleşen Lenin’in de anıldığı ve bundan dolayı Luxemburg-Liebknecht-Lenin (LLL) yürüyüşü olarak gelenekselleşen yürüyüşe, Alman ve Türkiyeli örgütlerin yanı sıra  başka ülkelerden de katılımlar  oldu.

Alman marxist-Leninist Partisi MLPD, Rebell, DKP, Trotz Alledem, ARAB, SDAJ gibi örgütlerin katıldığı görülürken, Türkiyeli örgütlerden  TKP/ML, MKP, TKİP, MLKP-KGÖ, TKP, ÖDP, DİDF ve BEDEP (Berlin Emek ve Demokrasi Platformu) gibi örgütler katıldı.

Sakine, Fidan ve Leyla da yürüyüşteydi

Paris’te katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK üyesi Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez de gerek Kürdistanlıların taşıdığı pankart ve resimlerle gerekse de yürüyüşte yapılan konuşmalarda anılırken, katliam protesto edildi.

Mezarlığın önünde bir miting yapan MLPD’nin (Almanya Marksist Leninist Partisi) Başkanı Stefan Engel yaptığı konuşmada Paris’te üç Kürt kadın siyasetçinin katledilmesini protesto etti.