Anasayfa , Avrupa , Polonya`da Yürüyüş: 'Krizin Yükünü Sermaye Çeksin'

Polonya`da Yürüyüş: 'Krizin Yükünü Sermaye Çeksin'

POLONYA | 19 – 09 – 2011 | Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Polonya’nın Wroclaw kentinde düzenlenen AB Maliye Bakanları toplantısını protesto etmek için miting düzenledi.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden sendikaların ve siyasi partilerin katıldığı ”Kemer Sıkma Politikalarına Hayır” mitingine Türkiye’den DİSK temsilcileri de katıldı.

40 bin kişinin katıldığı mitingte ”Sosyal Avrupa”, ”Kemer sıkmaya hayır”, ”Parasız ve nitelikli kamu hizmeti”, ”Finans işlemlerini vergilendirin” sloganları atıldı.

ETUC Genel Sekreteri Bernadette Segole, yaptığı konuşmada, Avrupa’nın çok tehlikeli bir süreçten geçtiğini ve acilen somut önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Kemer sıkma politikalarının yerine Avrupa düzeyinde dayanışmanın sağlanması, istihdamın ve işçi haklarının korunması gerektiğini kaydeden Segole, hükümetleri göreve çağırdı, ”Piyasanın belirleyici olmasını önleyin, sosyal Avrupa’yı hayata geçirin” dedi.

Solidarnosc ve OPZZ’nin ev sahipliğinde düzenlenen mitingte ETUC ayrıca Maliye Bakanları’nın finans işlemlerini vergilendirmesini ve çevreye duyarlı yeni sanayi politikaları belirlemelerini talep etti.

Polonya AB Dönem Başkanlığı kapsamında 16-17 Eylül günlerinde Polonya’nın Wroclaw kentinde toplanana AB Maliye Bakanları (ECOFİN) AB ekonomisinin geleceğini tartışıyor. Avrupa sendikaları ise işsizliğe karşı özellikle gençlere yönelik istihdam planları yapılmasını talep ederken sosyal eşitsizlikleri ve toplu pazarlık süreçlerine yapılan müdahaleleri eleştiriyor. (KızılYıldız)