Home , APP , Peru Kongresi, Başkan Gonzalo’nun Cenazesini Yakma Yasasını Onayladı

Peru Kongresi, Başkan Gonzalo’nun Cenazesini Yakma Yasasını Onayladı

HABER MERKEZİ|18.09.2021| Peru devleti, 11 Eylül günü hapishanede tedavi edilmeyerek ve serbest bırakılmayarak katledilen  Peru Komünist Partisi kurucusu ve lideri Başkan Gonzalo’nun cenazesini tüm yasaları çiğneyerek ve oluşan kamuoyuna karşı teslim etmemişti. Gonzalo’nun eşi Elena Iparraguirre’ye cenazenin teslim edilmemesi kararı „kamu düzeni ve toplumsal çıkar“ gerekçesiyle Çarşamba günü reddedilmişti.

Bu kararın ardından, Gonzalo’nun cenazesinin yakılarak yok edilmesine izin veren yasal değişiklik öneren yasanın 16 Eylül Perşembe günü onaylandığı ortaya çıktı. Adalet Komisyonu Başkanı Kongre Üyesi Gladys Echaíz tarafından sunulan yasa önerisi, Yasama Meclisinin genel oturumunda ilk turda 70 lehte, 32 aleyhte ve 14 çekimser oy aldı.

Karar, yasanın gerektirdiği şekilde gerçekleştirilen ikinci turda 81 lehte, 37 aleyhte ve 1 çekimser oyla  kabul edildi. Alınan bu kararla, mevcut uygulama, bir savcının „gerekçeli ve tartışmasız bir kararla”, “hapiste ölen hüküm giymiş liderlerin veya terörist örgüt üyelerinin” cenazelerinin yakılmasını emredebileceği şeklinde değiştiriliyor. Bu karar öncesinde, hapishanede yaşamını yitiren bir kişinin cenazesi yakın akrabalarına teslim ediliyordu.

Karara göre, Gonzalo’nun cenazesi, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları ile koordineli olarak yasal otopsinin ardından en geç 24 saat içinde Savcılık huzurunda gerçekleştirilmesi gerekiyor. Başkan Gonzalo, bu yasanın çıkmasından önce yaşamını yitirmiş olmasına ve yasanın geriye dönük uygulanmasının mümkün olmamasına karşın, yasayı savunanlar PKP lideri Başkan Gonzalo’nun hala Callao Morgunda olan cenazesine uygulanacağını söyledi.

Kongrenin bu kararı almasında cenazenin “teröristlerin övülmesi” için kullanılmasına izin vermemek niyeti olduğu İçişleri Bakanı Juan Carrasco tarafından da ifade edildi. Gonzalo’nun yakıldıktan sonra küllerinin gömüleceği yer konusunda da henüz bir netlik yok.

scroll to top