Home , APP , Peru Devleti Gonzalo’nun Cesedini Yok Etmek İçin Yeni Yasa Çıkartıyor

Peru Devleti Gonzalo’nun Cesedini Yok Etmek İçin Yeni Yasa Çıkartıyor

HABERMERKEZİ|16.09.2021| Peru devleti Abimael Guzmán’ın ölümünden sonra cesedini yok etmek için acil bir yasa değişikliğine giderek çalışmalara başladı. Peru Kongresi’nin genel kurulu, Abimael Guzmán’ın cesedinin yok edilmesine izin verecek yasal değişiklikler öneren iki yasa tasarısını tartışacak. Savcılık ve parlamenter Gladys Echaiz tarafından sunulan öneri, bu Çarşamba günü komisyonlarda gözden geçirilerek genel kurul gündemine alındı.

Savcılığın önerisi, „güvenlik ve kamu düzeninin zedelenmesi durumunda“ cesetlerin nihai varış yeri olan bir hakim veya savcıya imha yetkisi veriyor. Echaíz’inki, özellikle „terörizm ve ihanet suçundan hüküm giymiş“ kalıntılarına atıfta bulunuyor.

Abimael Guzmán’ın cesedini yakmak istiyorlar

Bu bağlamda, Kongre Üyesi Eduardo Salhuana yaptığı açıklamada, Echaíz’in bu cesetlerin yakılması gerektiğini belirttiği için birleşik bir öneriyi tartışmaya ve onaylamaya çalışacaklarını belirtti. Guzmán’ın ölümünden sonra, Perulu yetkililer cesedinin yok edilmesi için parlamentoda çoğunluğu belirlemeye çalışıyorlar. Fakat mevcut mevzuat, devam eden bir soruşturma olmadığı sürece, cesetlerin ölenlerin doğrudan akrabalarına teslim edilmesi gerektiğini öngörmektedir.

Savcılık Çarşamba günü Guzman’ın cesedini müebbet hapis yatmakta olan eşi Elena Iparraguirre’ye teslim etmeyi „kamu düzeni ve toplumsal çıkar“ı bozma gerekçesiyle reddetti.

Maoist önder, başkan Gonzalonun cesedi Callao morgunda Kamu Bakanlığı nezaretinde tutulmakta.

 

 

KAYNAK-BİOBİOCHİLE

 

scroll to top