Home , Avrupa , Kadınlar Alanlarını Terk Etmeyecek!

Kadınlar Alanlarını Terk Etmeyecek!

VIYANA |19.12.2020|  18.12.2020 : Viyana’da Temmuz 1981 de bir çok antifaşt kurum ve feminist kadınlar tarafından işgal edilen Währinger Straße 59’daki binayı, Viyana belediyesi onarım yapılması gerektiği bahanesiyle boşaltmak istiyor.

1981’den bu yana bu binada feminist kadınlar, “FRAUEN ZENTRUM” (Kadın Merkezi) adı altında kadınlara yönelik çeşitli çalışmalar yürütmekte olup, hükümetlerin kadın düşmanı politikalarına, kadına yönelik şiddete ve katliamlara ilişkin sayısız eylemler örgütlemişler, toplumsal farkındalılık yaratmaya çalışmışlar, kadın mücadelesinin bazen örgütleyicisi bazen destekleyicisi olmuşturlar. Ayrıca; Frauen Zentrum’da özellikle şiddete maruz kalan kadınlar başta olmak üzere, eşinden ayrılmak isteyen kadınların yasal hakları vb. konularda Viyanalı kadınlara, avukatlar, sosyal hizmet uzmanları ve psikologlardan oluşan bir ekip ile ücretsiz danışmanlık yapmaktalar.

“Kadın Evleri Olmayan Bir Şehir, Rüyasız Geceye Benzer.”

Belediye’nin binanın boşaltılması talebine karşı kadınlar, “Kadın evleri olmayan bir şehir, rüyasız geceye benzer” şiarıyla direniş ağlarını örmeye başladılar.

18.12.2020 Cuma günü saat 18:00’de, Frauen Zentrum (FZ) ve Werkstätten- und Kulturhaus (WUK) (Atölye ve Kültür Evi) bahçesinde, Yeni Kadın’ın da aralarında olduğu 30 kadın kurumu bir miting gerçekleştirdiler.

Miting alanında yakılan ateşin etrafında toplanan kadınlar yaptıkları konuşmalarda, işgal binası olan FZ’un işgal süreci, hedefleri, bu süreçte yapılan çalışmalar anlatılırken, “tüm dünyayı sarsan pandemi sürecinde giderek derinleşen ekonomik kriz bahanesiyle, tekellere devlet bütçelerinden milyarlar akıtılırken, pandemi sürecinde artan kadına yönelik şiddet ve kadın katliamlarına rağmen kadınlar için yaşamsal öneme sahip olan kadın sığınma evleri tek tek kapatılmakta. Frauen Zentrum’un boşaltılma istemi de bu gerçeklikten bağımsız değildir. Burası kadınların buluştuğu alandır ve biz kadınlar alanlarmızı terk etmeyeceğiz!” dediler ve hep birlikte alanlarını terk etmeyeceklerine dair sloganlar attılar.

Yapılan konuşmalardan sonra, akşam saat 22.00’ye kadar kadınlar bir taraftan yakılan ateşte yemek yapıp/ yerken, diğer tarafta da söylenen şarkılar eşliğinde dans ettiler. Yeni Kadın – Viyana

scroll to top