Home , Avrupa , Paris Komününün 150. Yıldönümü Nürnberg’de kutlandı

Paris Komününün 150. Yıldönümü Nürnberg’de kutlandı

NÜRNBERG|19.03.2021| Arbeiter Bund Wiederaufbau der KPD, FDJ, Bir-Kar ve ATİF Nürnberg örgütlülüklerinin organize ettiği etkinlik bir hafta sürdü. Öncelikle Paris Komünü’nün yıldönümü için hazırlanan bildiri ve afişler değişik günlerde fabrika önlerinde vardiya değişimi sırasında dağıtılarak işçilere çağrı yapıldı.

12 Mart Cuma günü, göçmen işçilerin ve demokrat kesimlerin yoğun olarak yaşadığı Gostenhof semtinin sokaklarında, yürüyüş ve semt halkına hitaben konuşmalar yapıldı. Paris Komünü simgesi maket havan, semt sakinleri tarafından ilgiyle karşılandı. Özellikle gençler ve çocuklar yürüyüşe katılıp pankart taşıdılar, fotoğraf çekildiler. FDJ gençliğinin bando grubu, 1 Mayıs Marşı’nı
Türkçe okuyarak, Türkiyeli göçmen işçilerin alkışını aldı. Paris Komünü’nün anlamı ve önemine ilişkin Almanca ve Türkçe bildiri okunarak etkinlik sona erdi.

13 Mart Cumartesi günü DGB (Almanya Sendikalar Birliği) binası önünde toplanan Devrimci Cephe bileşenleri kısa bir konuşmadan sonra yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca, “Söz Yetki Karar Işçilere“, “Kapitalistler gitsin işçiler iktidara gelsin“ sloganları sık sık atıldı. Yol boyunca bildirilerin dağıtıldığı yürüyüş kolu Jakobs Platz meydanında, yapılan konuşmalarla sona erdi.

scroll to top