Home , Haberler , Ovacık’ta devrim şehitleri sloganlarla uğurlandı

Ovacık’ta devrim şehitleri sloganlarla uğurlandı

14068293 1176627985716857 5912342602048098747 n

Dersim: Pulur (Ovacık)’ta yaşamını yitiren MLKP gerillaları Veli Görgün ve Ümit Yetik memleketleri Pulur’da son yolculuğuna uğurlandı.

Dersim’in Pulur ilçesinde 22 Ağustos günü girdikleri çatışmada yaşamını yitiren MLKP FESK Kır Gerilla Birliği savaşçıları Veli Görgün (Devrim Şoreş) ve Ümit Yetik(Baran Munzur)’i Pulur Halkı alkışlarla karşıladı.

26 Ağustos günü cenazeleri Elazığ Adli Tıp Kurumu’ndan alınan gerillaların cenazesi Pulur Cemevine getirildi. Dersim’den Pular’a giderken yol boyunca cenaze aracı asker-polis noktalarında önü kesilerek, saatler sonrasında Cemevine getirildi. Beraberinde cenaze için yola çıkan araçların Dersim merkezi çıkışında bulunan Polis noktasında önü kesilerek  kimlik kontrolünün ardından, “OHAL dönemi” gerekçesiyle araçtaki kişiler tek tek ince aramadan geçirildi.

Baskı ve abluka karşısında, devrim şehitleri yüzlerce kişiyle uğurladı

Polis tarafından ablukaya alınan Pulur Cemevi’nde ise ilçe esnafının kepenk kapatmasıyla birlikte cemevinde toplanan yüzlerce kişi gerilla cenazelerini alkış ve zılgıtlarla karşıladı.

Görgün ve Yitik’in karanfillerle süslenen naaşları yoldaşları ve yakınları tarafından omuzlanarak “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlarıyla cemevinden çıkarıldı.

Cemevi bahçesinde cenaze töreni yapılarak, yaşamını yitiren gerillalar son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze töreninde Dersim HDP milletvekili Alican Önlü, ESP Eş genel başkan yardımcısı Fadime Çelebi’nin katılımıyla birlikte ESP, HDP, DBP, DHF, Partizan, ÖTSP kurumları da cenazede yer aldı.

„Veli Görgün ve Ümit Yetik ölümsüzdür“ yazılı pankartı açılarak, tören “Devrim ve Komünizm şehitleri” için yapılan saygı duruşuyla başladı.

ESP Kürdistan adına ESP PM üyesi Münevver İltemur bir konuşma yaptı. Şehitlerin mücadele yaşamlarını anlatarak sözlerine başlayan İltemur, “Onlar İbrahim Kaypakkaya’nın, Mazlum Doğanların, Sibel Bulutların, Suruç şehitlerinin yoldaşlarıydı. Mevzi mevzi bayraklarını taşıyacağız. Asla yere düşürmeyeceğiz” sözleriyle şehitleri andı.

Ardından Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu (ÖTSP) adına konuşan Mesut Çeki ise ilçe meydanına getirilerek halkın gözü önünde gerilla cenazelerine yapılan işkenceye dikkat çekerek „Devrimcileri katledip vücutlarına işkence yapabilirsiniz. Bu onlardan ne kadar korktuğunuzu gösterir. Biz ise onları dik duruşları ve gülüşleriyle hatırlayacağız” sözleriyle şehitleri anarak konuşmasını tamamladı.

Törenin sona ermesiyle birlikte Ümit Yetik( Baran Munzur), ilçeye bağlı Bilgeç köyünde ve Veli Görgün( Devrim Şoreş ) ise Balveren köyünde cenazeleri toprağa verildi.

“Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “ Şehid Namirin” sloganlarıyla şehitler son yolculuğuna uğurlandı. Mezar başında yapılan anmaların ardından, mezarlar karanfillerle donatıldı.

scroll to top