Home , Avrupa , Onbinler Hamburg’ta Irkçılığa Dur Dedi

Onbinler Hamburg’ta Irkçılığa Dur Dedi

Hamburg |30.09.2018| Almanya’da son süreçte artan ırkçılığa karşı son süreçte Hamburg’ta kitlesel katılımlı yürüyüşlerle cevap verildi. Son bir ayda konu özgülünde örgütlenen yürüyüşlere kitlesel katılım sağlanması toplumsal muhalefette umut ışığı oldu.

Wir sind Mehr ! ( Biz daha fazlayız! )

Dün (29.09) düzenlenen ve On binlerin katıldığı yürüyüş Hamburg Eyalet Parlamento Binası (Rathaus) önünde saat 12 toplanmayla başladı. Organizasyon adına ve çeşitli anti-faşist kurumların açıklamaları ile eylem başladı. ATİK , YDG , Yeni Kadın , ADHK , Nav-Dem , Partizan vb. Demokratik ilerici göçmen kurumları da katıldı. Liman şehri olan Hamburg’ta Parlamento binası önünden başlayan yürüyüş Liman bölgesine (Landungsbrücke) doğru devam etti. Çeşitli göçmen örgütlerinin farklı temalar üzerinden işlediği ırkçılık konusunda güncele de vurgu yapıldı. Neo-Nazilerce katledilenler anıldı. İktidar ortağı CDU’nun politikaları eleştirildi. CDU ortağı CSU sekreteri ve hükumette yer alan Seehofer ile Almanya İstihbarat Örgütü eleştirildi.

Yapılan konuşmalarda Chemnitz olaylarında devletin sorumlu olduğu vurgulandı. Ayrıca faşist T.C devlet yetkililerinin Almanya’ya davet edilmesi kırmızı halıyla karşılanmasına da değinildi. Aynı gün Köln’de düzenlenen Erdoğan karşıtı eylemlerde selamlandı.

Farklı organizasyonların , çeşitli göçmen kurumlarının eylem boyunca farklı kültürlerin birlikteliğinin, güzelliklerini ortaya koyan görseller taşındı. Irkçılık ağırlıklı tema dışında cevre , sosyal yaşam üzerine de temalar işlendi.

Hamburg’ta On binlerin katıldığı yürüyüş Landungsbrücke’de sonlandı. Oraya iki koldan akan kitle kapanış mitingi ve yapılan müzik dinletileri ile eylemi sonlandırdı.