Home , Avrupa , Oğuz Saruhan Londra’da anıldı

Oğuz Saruhan Londra’da anıldı

Kobanê savunmasında doğu cephesinde IŞİD çetesinin saldırısı esnasında şehit düşen MLKP savaşçısı Oğuz Saruhan (Algan Zafir), İngiltere’nin başkenti Londra’da anıldı.
4 ocak günü yapılan anma saygı duruşuyla başladı.

Oğuz Saruhan Londra’da anıldı

Oğuz Saruhan Londra’da anıldı

Rojava devrimini savunmaya, savaş siperlerine
Saygı duruşunun ardından MLKP Merkez Komitesi ve MLKP Rojava tarafından yapılan açıklamalar okundu.
MLKP Rojava açıklamasında “Partimizin ‘Rojava devrimini savunmaya, savaş siperlerine!’ çağrısına uyarak yoldaşlarıyla birlikte Kobanê’deki mevzileri güçlendirmeye gelen Oğuz Saruhan yoldaşımız 6 Aralıktan beri en önde dövüşenlerimizdendi. O, büyük bir istek ve

Oğuz Saruhan

Oğuz Saruhan

kararlılıkla, eğitimini tamamlayıp, mevzilere koşarken, Şehit Paramazların, Arinlerin, Saryaların hesabını sorma bilinciyle yürüyordu faşist DAİŞ çetelerinin üstüne. Oğuz yoldaşımız, eğitimlerde kurallı, gündelik yaşamda emekçi, öne atılmakta kararlı bir savaşçıydı. Bulunduğu mevzilere varlığıyla güç katıyordu. O, genç ömrünü, onur ve özgürlük kavgasının en önünde dövüşerek tamamlarken, hepimize güçlü bir miras ve umut dolu heyecanlar bıraktı. Onun hayali olan, sosyalizmin zaferini kazanmak, özgürlükler dünyasını kurmak ve yaşatmak boynumuzun borcudur.” denildi.
Anma töreni Oğuz Saruhan için hazırlanan sinevizyonun gösterimiyle devam etti.
Sinevizyondan sonra konuşma yapan MLKP temsilcisi Kobanê direnişini sahiplenmek gerektiğini belirterek önümüzdeki seçimlere güçlü bir şekilde hazırlanmak gerektiğini söyledi.

Kobanê direnişi bizimde direnişimizdir
Londra Partizan Taraftarları da mesajlarında “Enternasyonal dayanışmanın gereği olarak başta Türkiyeliler olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden devrimci ve Komünistlerde “Kobani direnişi bizimde direnişimizdir” diyerek Kürt Halkıyla omuz omuza vererek çetelere karşı savaşıyorlar.
Bu onurlu savaşta ağır bedeller ödenecektir, bu kesindir. Özgürlüğe giden yolda şehitler kaçınılmazdır. Esas olan bayrağı onlardan devralmacesaretini gösterebilmektir. Dost Ve Düşman Iyi Bilsinki, Kobane’de Zafer Direnen Kürt Halkinin Olacaktir!
Oğuz Saruhan Ölümsüzdür!” görüşlerini belirttiler.
Etkinliğin sonunda Britanya Kürt Halk Meclisi ve Roj Kadın Meclisi adına konuşmalar yapıldı.

scroll to top