Anasayfa , Avrupa , Nürnberg`de Yeni Yıla Yeni Umutlarla

Nürnberg`de Yeni Yıla Yeni Umutlarla

nbgNÜRNBERG |05- 01  2014| Dialog der Kulturen ve MLPD Nürnberg’in birlikte organize ettiği  etkinliğe 150 civarında insan katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmalarını dia eşliğinde MLPD adına Manfred Hörner yaparken, Dialog der Kulturen adına Gül Yıldız konuştu. Konuşmalarda “Umutluyuz çünkü umut bizlerin en güçlü silahıdır. Umut eylemektir, hareket demektir ve değiştirmektir. Ve iste 2013’ü arkamızda bırakıyoruz. Sevinçleriyle, hüzünleriyle, zorluklarıyla, savaşlarıyla bir yıl… 2014 emperyalist haydutlara, karından başka bir şey düşünmeyen kapitalist sömürgenlere, emeğimizin üzerinden saraylar saltanatlar kuran hırsızlara, kul hakkı yiyenlere, katillere kabus olsun; 2014 Hindistan’daki köylünün, Filistin’deki direnişçinin, Irak ve Afganistan’da işgalcilere karşı mücadele veren Müslümanın, Yunanistan’daki grevci işçinin, Almanya’da göçmenin, Latin Amerikalı yerlinin, ataerkil düzenin altında ezilen kadının, Alevinin, Kürdün, kısacası ezilenlerin mücadeleleriyle kazandıkları bir yıl olsun” dilekleri dile getirildi.

Yenigün Kültür Merkezi, Nürnberg Demokratik Güçbirliği Platformu ve ATİK adına da yeni yıl mesajlarının okunduğu etkinlik de insanlar doyasıya eğlendi, dans etti, halaylar çekti. Gece yarısı on ikiye doğru enternasyonal marşı almanca olarak coşkuyla birlikte söylendi.

yilbasi2013Dialog der Kulturen derneğinin Kadın korosu ve küçük yıldız İrem’in söylediği “Ciao Bella” şarkısı büyük beğeni topladı.

 

 

 

 

nnbg