Home , Avrupa , Nürnberg`de tiyatro ve şiir akşamı

Nürnberg`de tiyatro ve şiir akşamı

nbgNÜRNBERG |20-10-2013 | 18 Ekim Cuma akşamı  saat 19.00 da  Villa Leon da  80 civarında  izleyicinin katıldığı ve beğenerek izledigi „Umuda Tohum ekelim“ adlı tiyatro ve Şiir etkinliği gerçekleştirildi.Şiirin tarihsel misyonu ve etkileri içerikli açılış konuşması ve hoşgeldiniz selamlamasını Dr. Banu ve Duygu  birlikte yaptılar.

Nürnberg de 1 yıl önce kurulan Dialog der Kulturen e. V adlı  derneğin  düzenlediği ve Nürnberg Belediyesi Kültür Dairesi (KUF) nin desteklediği Tiyatro ve şiir akşamına Innsbruck tan katılan, Umuda Tohum  adlı  8 kişilik Tiyatro gurubu  sergilediği oyun ve skeçlerle  izleyicileri düşündürdü ve güldürdü. Demokrasi,aşk ve ayna üçleminde  oyunların sergilendigi tiyatro 40 dakika sürdü ve izleyicilerden alkış aldı.

Verilen aradan sonra ikinci bölümde Dialog der Kulturen e. V  derneğinin üyeleri ve çevresindeki dostlarının katkılarıyla amatör ama içtenlikli bir şiir ve müzik dinletisi sergilendi.Şiir okumak üzere görev alan tüm insanlar sahnede topluca yer aldılar. Ozan ve Ezgi adlı çocuk  ikilisinin  flüt  çalarak  göçmenlik konusunu işleyen (Ich bin ein Baum mit zwei Stämmen)  almanca şiiri  beğeni topladı.Sazı ve söylediği  duygulu türkülerle  izleyicileri ağlatan Hüseyin in katkısı ve emeği muhteşemdi.

Nazim Hikmet,Nihat Behram,Murathan Mungan,Sebahattin Ali,Ahmet Arif  gibi  Şairlerin eserlerini seslendiren, Dr. Banu , Pedegog Metin Ayçicek,Fikri Karakuş,Mahmut Özkan,Mahmut Demir,Pınar Zengin,Gülsevin Celik, Hüseyin  belleklerde güzel bir yer bıraktılar.Hasan ın Zazaca  okuduğu şiir ayrıca bir güzellik oluşturdu. Sahnenin ve masaların hoş bir sekilde dizayn edilmesi  ve yanan mum ışıkları  etkinlikte göze çarptı ve  güzel bir atmosferin oluşmasını sağladı.

Son bölümde Alman müzik grubunun  devrimci içerikli seslendirdiği  almanca şarkılar da  aksama çosku  kattı. Etkinliğe katılan ve de teknik olarak destek sunan Villa Leon müdürü Erman Erol`un ve  Nürnberg Belediyesi Kültüramt Yetkilisi  Gülay Aybar Emonds`un dinletide bulunmaları  şiir akşamından   keyinbg8f duyduklarını  belirtmeleri de  ayrıca  anlamlıydı.

nbg2 nbg3nbg5nbg10   nbg6 nbg7nbg4

nbg1