Home , Avrupa , Nürnberg’de 1 Mayıs 5 ayrı noktada kitlesel bir şekilde kutlandı

Nürnberg’de 1 Mayıs 5 ayrı noktada kitlesel bir şekilde kutlandı

Nürnberg | 02.05.2020 | Covid-19 virüsünden kaynaklı ilan edilen pandemi günlerinde Nürnberg’de 1 Mayıs; yasaklara, polisin baskılarına karşı 5 ayrı noktada bine yakın kitle tarafından coşkulu kutlandı.

İlk etkinlik saat 10:00 sıralarında AGİF’in düzenlediği Aufsessplatz meydanında yapıldı. Etkinliğe Türkiye’li göçmen kurumlarla bazı Alman kurumları katıldı. Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu(ATİF) bu etkinliğe dayanışma amaçlı katıldı.

Daha sonra ,Partizan ,ATİF ve Yeni Kadın kitlesi, Almanya gündemli  hazırladığı dövizlerle, pankartıyla MLPD’nin organize ettiği etkinliğe katıldı.

Etkinlik bittikten sonra, ATİF ile Yeni Kadın’ın da bileşeni olduğu Almanya Otonom gruplarının etkinliği başladı. 500-600 civarında oldukça kalabalık bir katılım oldu. Partizan, ATİF ve Yeni Kadın kitlesinin katıldığı etkinliğe Nürnberg polisi olağanüstü bir sayıyla müdahale etmeye ve baskı yapmaya başladı. Oldukça coşkulu geçen yürüyüş iki saat sürdü. Kitle polisin yaptığı provokasyonları boşa çıkararak mitingini ve yürüyüşünü bitirdi.

Yürüyüş boyunca ; “Hoch die İnternationale Solidarität”,  ” A   Anti  Anti-kapitalista”, ” Faşizme Karşı omuz omuza “,” Yaşasın Devrim ve Sosyalizm” sloganları atıldı.

scroll to top