Home , Avrupa , Neler oluyor? – Ne yapmalı?

Neler oluyor? – Ne yapmalı?

14729113_282476512148565_4877943199251020788_n

Ulm’da bulunan ve yoğun bir faaliyet dönemi gerçekleştiren Tohum Derneği’nin etkinlik yelpazesi çok geniş. Politik söyleşilerden kültürel etkinliklere, çocuklar için film gösteriminden yerel sorunlara yönelik toplantılara kadar çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde Araştırmacı-Yazar Yusuf Köse’nin katılımıyla “Türkiye’de neler oluyor? Ortadoğu’da ezilen halklar birlikte ne yapmalıdır?” konulu seminer verildi.

Saygı duruşunun ardından konuşmasına başlayan Araştırmacı-Yazar Yusuf Köse, Ortadoğu’da emperyalist paylaşım savaşının son aşamasını ve bu savaşa katılan güçlerin ülkelerindeki silah üretimini, kendi aralarındaki amansız rekabeti, Ortadoğu’da Türkiye’nin Osmanlı’dan günümüze rolüne değinerek sundu.

Bunlarla birlikte görünen tek bir gerçek var olduğunu, onun da kapitalizmin çözüm sunamadığını, bu tıkanıklığın 3. dünya savaşını dayatabileceğini anlatan Köse, “Türkiye’de yaşanan o son darbede egemenleri AKP, CHP, MHP’yi , anında nasıl ezilen halklarımıza, Kürtlere, emekçilere, sınır ötesi operasyonlarda mitinglerde yan yana geldiklerini gösterdi. Egemenler, devlet çıkarı gündeme geldiğinde partilerini araçlarını ezilenlere karşı ikinci plana itebiliyorsa, bizlerinde böyle bir durumda devrimci ve demokratların eylem birliğinin önemini anlamamız gerekir” dedi.

Kalabalık bir katılımla geçen seminer, soru-cevap bölümünden sonra sona erdi.

Ulm’da bulunan ve yoğun bir faaliyet dönemi gerçekleştiren Tohum Derneği’nin etkinlik yelpazesi çok geniş. Politik söyleşilerden kültürel etkinliklere, çocuklar için film gösteriminden yerel sorunlara yönelik toplantılara kadar çeşitli etkinlikler düzenleniyor. ATİF’e bağlı Tohum Kültür Derneği, buraya yönelik sorunlar ve Türkiye Halklarıyla danışma mücadelesinde sokak ve meydanlardan da geri durmuyor.