Home , Avrupa , Münih Yunanistan Konsolosluğu Önünde “Turgut Kaya ve Hıdır Gönek’e Özgürlük“ Sloganı

Münih Yunanistan Konsolosluğu Önünde “Turgut Kaya ve Hıdır Gönek’e Özgürlük“ Sloganı

MÜNİH | 16.06.2018| Cuma günü saat 11.00’de Şubat ayından beri Yunanistan’da tutuklu bulunan iki devrimcinin derhal serbest bırakılması ve alınan Türkiye’ye iade kararının durdurulması için, Münih Yunanistan konsolosluğu önünde miting gerçekleştirildi.

“Turgut Kaya’yı iade kararı gizli anlaşmaların kanıtıdır!“

Mitingde okunan açıklamada „Turgut Kaya terörist değildir. O bir devrimci, tarihçi ve gazetecidir. Yunan mahkemesinin, Türkiye’de ağır ceza almış ve hayati tehlikesi bulunan sosyalist kimliğe sahip Turgut Kaya’nın faşist T.C. devletine teslim etme kararına bir anlam veremiyoruz. Darbeci, Feto’cü askerleri teslim etmeyen Yunan hükümetinin, devrimcileri teslim etme isteği, açıkça Türk ve Yunan hükümeti arasındaki gizli anlaşmanın kanıtıdır. Turgut Kaya bu kirli pazarlığa alet edilemez. İadesinin durdurulmasını ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Turgut Kaya ile birlikte tutuklanan Hıdır Gönek Yunan adli makamlarının suçladığı gibi bir ‚insan taciri‘ değildir. Hıdır Gönek devrimci kimliği gereği, daha önceden tanıdığı  Turgut Kaya’ya Yunanistan’da yardımcı olurken beraber tutuklanmıştır. O insan tacirliğine karşı çıkan demokrat ve devrimci kimliğe sahip bir insandır. Bundan dolayı bu iddianın asılsız olduğunu Yunan adli makamları anlamalıdır. Hıdır Gönek hakkındaki suçlamalardan vazgeçmeli ve kendisi derhal serbest bırakılmalıdır.“ denildi.

Alman polisinin engelleme çabalarına rağmen ısrarcı olunarak konsolosluktan gelen yetkili ile görüşen delegasyon hazırlanan dosyayı vererek, sözlü olarak taleplerini sundu. Görüşmeye gelen yetkilinin talepleri ve sunulan dosyayı ileteceğini belirtmesi ile görüşme sonlandı. „Turgut Kaya’ya Özgürlük!“, „Hıdır Gönek’e Özgürlük!“ ve „Politik Tutsaklara Özgürlük“ sloganları eşliğinde eylem sonlandırıldı.