Home , Avrupa , Hamburg’da Militarizm ve Vicdani Ret Tartışıldı

Hamburg’da Militarizm ve Vicdani Ret Tartışıldı

film 1HAMBURG | 04-05-2014 | Almanya Türkiye’li İşçiler Federasyonu (ATIF) Hamburg örgütlülügünün daveti üzerine Almanya’nın Hamburg şehrinde Anıl Çizmecioğlu’nun Eğitim Zayiatı filmi  Sternschanze semtindeki Kino 3001`de gösterildi. Filmin gösteriminden sonra da dernekte bir araya gelen katılımcılar ile Türkiye’de militarizm, kışlada yaşanan ölümler ve vicdani ret tartışıldı.

Söyleşide ilk olarak Anıl Çizmecioğlu yaptığı filmin hikayesini anlattı. İki yıl süren bir çalışamayla belgeseli tamamladığını ve çeşitli etkinlikler kapsamında gösterimler yaptıklarını ifade eden Anıl Çizmecioğlu: “Türkiye`de sadece son 20 yıl içinde 2240′lara varan asker kışla içinde yaşamını yitirdi. Her ne kadar devlet/ordu bunlar için kaza, intihar dese de aileleri böyle olduğunu düşünmüyor. Ben bu belgeseli yapmak için özel bir dağılım yapmadım, ancak belgeselde hikayesini anlattığım 10 askerin 6′sı Kürt, 2′si Alevi, 1′i Ermeni biri de Türk. Bunlar tesadüf değildir. Yaşananların bir yansımasıdır“  Devamında belgeseli hangi koşullarda tamamladığını aktardı.

Vicdanı Ret Derneği’nden doğru söyleşiye katılan Ercan Jan Aktaş da konuşmasına: “Vicdani retçilerin duruşu ve de pratiği askerlik yapmamak üzere algılanıyor, ancak bizler için Türkiye’deki militarizm ve de kurumsallaşma halleri her zaman temel sorun alanları oldu. Bu bağlamda kışlada yaşanan cinayetler de bizim sorun alanlarımızdan oldu. Kışlada bir Ermeni 24 Nisan tarihinde ölüyorsa bunun tesadüf ve de kaza olduğuna kimse bizi inandıramaz“ diye başladı. Devamında Türkiye“deki vicdanı ret sürecini ve vicdani ret hareketinin mücadele alanlarını aktardı.

Türkiye, militarist zihniyet ve pratiklerin toplumun her alanına sindiği bir ülke olduğu için bu vicdani retlerin daha başka bir anlamı olduğunu söyleyen Ercan Jan Aktaş; “Türkiye’deki bu militer olgu toplumsal ve siyasal kültürün hiyerarşik, baskıcı ve cinsiyetçi yapısını pekiştirdiği gibi siyaseti salt dost-düşman karşıtlığı üzerinden yürütülen otoriter, kirli bir sürece dönüştürdü. Alevilere, Kürtlere, Ermenilere karşı düşmanlık her zaman bu militer kültür üzerinden kurgulandı. Kuşaktan kuşağa aktarılan “asker millet”, “her Türk asker doğar” gibi yanılsamalar da militarist zihniyeti canlı tutmakta“ diye devam etti.

film

Gelen sorular üzerine; “Türkiye’de vicdanı ret kendi seyrinde meşruiyetini sağlamış durumda. Gerek insanların algısında gerekse de çeşitli kurum ve de yapıların duruşunda bunu görmemiz mümkün. Yasal bir karşılığı olmasa da artık birbirinden çok farklı kesimler ve de bireyler de bu durumu uzun yıllardır sokaklardan doğru bir mücadele seyri içinde yol alan vicdanı ret mücadelesi bu durumu sağladı. Son bir yıl içinde yaşadıklarımıza baktığımızda bunu daha iyi görmemiz mümkün. Hatta bu meşruiyet karşısında devlet yetkilileri de daha bir çıkmaz ile karşı karşıyalar. Kendi yasaları çerçevesinde bir düşünce kalıbına sahip mahkemelerde de yaşanan budur. Bu durumu yaratan ise uzun yıllardır çeşitli şekillerde bu görünürlüğü sağlayan Vicdanı Ret Hareketidir. Uzun yılları bulan bir mücadele deneyimi içinden geliyor vicdanı ret hareketi. Başından itibaren çeşitli feminist/sosyalist kadın grupları, anarşist grup ve yapılar, kimi sosyalist örgütler, LGBTİ örgütleri ve anti-militarist grup yapı ve bireyler ile iç içe gelişti. Bu karakterinden dolayı özgün ve de yaratıcı eylem, çeşitli etkinlik süreçleri ve de kampanyalar geliştirdi.“ Yoğun ilgi ve de tartışmalar ile devam eden söyleşi de NE BİR SANİYE NE BİR SENT çağrısı ile etkinlik tamamlandı. Etkinliklerin aynısı 4 mayıs Hannover, 9 Mayıs Berlin, 14 ve 16 Mayıs da da Paris de olacak.