Home , Avrupa , MLPD Merkez Komitesi, İç İstihbarat Tarafından Tüm Avrupa Boyunca Arandı!*

MLPD Merkez Komitesi, İç İstihbarat Tarafından Tüm Avrupa Boyunca Arandı!*

HABER MERKEZİ| 01.03.2022| Anayasayı korumaya yönelik  kurulan gizli servis, geçtiğimiz günlerde (Federal Kriminal Dairesi ) BKA’nın MLPD’nin  genel sekreteri Gabi Fechtner’i Avrupa genelinde aradığını kabul etmek zorunda kaldı.

 

Geçen yıl basına, MLPD’nin Siyasi Büro üyesi Stefan Engel ve MLPD içinde enternasyonalizmden sorumlu, ICOR’un ana koordinatörü Monika Gärtner-Engel hakkında gizli bir soruşturma yapıldığını zaten bildirmiştik.

3 Aralık 2019’dan itibaren, bu üç isim de Şengen bölgesinde, polis sınır muhafızları ve Alman devletinin her türlü olanakları kullanılarak takip edildi.

Polis teşkilatı ve gizli servisin yapmış olduğu bu ortak çalışma, Hitler döneminden kalma bir yöntemdir. Hitler döneminin yöntemlerinin kullanıldığı bu vesileyle açığa çıkmıştır.

Bu anti-komünist yaklaşımla, MLPD Merkez Komitesi üyeleri hakkında karalama ve partiyi toplum nezdinde suçlu göstermek hedefledi. MLPD yasal ve anayasa tarafından korunan demokratik bir siyasi partidir. Gabi Fechtner, Monika Gärtner-Engel ve Stefan Engel daha önce hiçbir zaman bir Alman mahkemesi tarafından yargılanmamıştır.

Olayı , 2018’den beri egemenlerin (o zaman hala CDU/CSU/SPD hükümeti ve İçişleri Bakanı Seehofer görevdeydi) MLPD’ye karşı somut bir taktik değişikliği ile başlamıştır. Bu açıkça, partinin yeni toplumsal rolüne karsı verilen bir reaksiyondur. Anayasayı Koruma Dairesi (Verfassungsschutz) 2018 yılı raporunda MLPD’yi yeniden „değerlendirmiş“ ve potansiyeli konusunda uyarmıştır. MLPD’ye yönelik tüm bu baskı ve iddialar, parti tarafından karşı hamle ile boşa çıkarılmış ve girilen tüm mahkemelerde parti haklı bulunmuştur.

3 Ağustos 2021’de Meiningen’deki idari mahkeme, Stefan Engel’in „tehlikeli kişi“ olarak muamele görmesinin, yasa dışı olduğuna karar vermiştir.

Meister ve Partner hukuk firmasından davaya bakan avukat, Frank Jasenski, arama kararının arka planını şöyle açıklıyor: “İç İstihbaratın Ocak 2022′ de yayınladığı yazılı gerekçe maceracıdır.“

Karar, Türkiyeli ve Kürdistanlı örgütlerle, yönetim düzeyinde kurulan uluslararası bağlar yüzünden ve bu örgütlerin „terörist“ olarak değerlendirilmesinden kaynaklı verilmiştir. Bahsi geçen örgütler faşist Erdoğan rejimine karşı mücadele etmektirler ve terörist olarak nitelendirilemezler.

O dönem ölüm orucuna giren Kürdistanlı aktivistlerin, dayanışma amacıyla ziyaret edilmesi  (bu ziyarete söz konusu parti yöneticileri dahil olmamıştır) ve 2015 yılında Hollanda’da düzenlenen, Stefan Engel’in yazdığı kitabın için yapılan tanıtım etkinliği nasıl olur da, uluslararası arası „teröre“ destek olarak değerlendirilir.

Yaklaşık altı ay sonra, tek bir iddia dahil ispat edilemediği için gizli yürütülen soruşturma kararı resmi olarak kaldırıldı.

Yine de toplanan bilgiler INPOL-Denetim dosyalarının içinde kaldı. MLPD MK üyelerini kriminalize etmeye yönelik çirkin yöntemler devam etmektedir. Gabi Fechtner geçmişte herhangi bir kanıt olmaksızın yasadışı alkol ticareti yapma, „güvenlik“ güçlerine direniş ve „mahkum kurtarma“ ile suçlandı.

Seçim döneminde her hangi bir izine gerek olmadan yapılması yasal olan etkinliklere katılmaktan ( 30 Ağustos 2021’de Essen ‚de düzenlenen yürüyüş) ve „silah“ taşıdığı iddiası ile yargılandı. Bu iddiaların bir çoğuna takipsizlik kararı verildi ya da açılan davalar beraat kararı ile sonuçlandı. Alman devletinin, Monika Gärtner-Engel’e yönelik tüm bu suçlamaları  ve iddiaları (takipsizlik ve beraat kararına rağmen)  INPOL dosyasında saklandığını da artık biliyoruz.

„Bunun bir nedeni var!“ diyor avukat Frank Jasenski: „Müvekkillerimize yönelik,  en absürt iddiaları  kaydetmek istiyorlar. Böylece ‘suçlulara ve tehlikeli teröristlerle’ karşı karşıya oldukları düşüncesini ve yalanını meşrulaştırmayı hedefliyorlar. Onlara yapılacak muhtemel bir müdahalede her şey mübah görünüyor. Tek bir suçlamanın bile gerçekle, yakından uzaktan alakası yok.“

Bugün, en azından ilerici kitlelerde, faşizm, ırkçılık, Yahudi düşmanlığı, kadın düşmanlığı, homofobi vb. gerici eğilimler büyük ölçüde reddedilmektedir.  Medya da, devlet baskısına ve temel haklardan yoksun bırakılmalara karşı belli bir duyarlılık mevcut fakat bu duyarlılık anti – komünist politikalara karşı da olmalıdır.

Trafik Işığı Hükümeti ( koalisyon güçlerinin renklerin den kaynaklı bu isim verilmiştir.)  ve özellikle İçişleri Bakanı Nancy Faeser, gelecekte ana hamlenin faşist ve aşırı sağ güçlere „yöneleceğini“ açıkça ilan etmesine rağmen anti – komünist bir tutum sergilenmektedir.

 

 „Anti-komünist Seehofer çizgisi hala devam ettiriliyor mu?

Gabi Fechtner: „Tam bir rehabilitasyon talep ediyorum! MLPD’ye bugün saldıranlara, partimiz ve aktivistlerimiz gerekli cevabı vermiş ve verecektir.

İnsanların komünist dünya görüşleri nedeniyle gözetlenmesi, karalanması ve suçlanması normale dönüşmemelidir! Demokrasi için, yapılan tüm baskı politikalarına karşı mücadelemizi büyütmeliyiz!

*Alman Devletinin MLPD’ye yönelik tutumuna ilişkin MLPD MK tarafından yapılan açıklamasını Özgür Gelecek çeviri kolektifi olarak okurlarımız için çevirdik.

scroll to top