Anasayfa , Haberler , MLKP: Direnişinizi ve kavganızı büyüteceğiz

MLKP: Direnişinizi ve kavganızı büyüteceğiz

ccenazeMarksist Leninist Komünist Parti (MLKP) Merkez Komitesi, İstanbul Gaziosmanpaşa’da ev baskını düzenleyen polisle girdikleri çatışmada ölümsüzleşen kadın gerillalar Yeliz Erbay ve Şirin Öter ile ilgili açıklama yaptı.

Güle güle yoldaşlar. Direnişinizi ve kavganızı büyüteceğiz” başlıklı ve 2015/7 sayılı MLKP Merkez Komitesi açıklamasında şöyle denildi:

Partimizin iki yiğit kadın üyesi, devrimci yaşamları içinde değişik yönetici parti görevleri üstlenmiş iki yoldaşımız, FESK’te komutanlık sorumluluğu omuzlayan iki gerilla, kadın özgürlük mücadelesinin öncü bilince sahip iki militanı gece yarısı kuşatıldıkları FESK üssünde giriştikleri silahlı direnişin ardından ölümsüzlüğe yürüdüler.Türk halkımızdan ve Sunni inacına sahip bir ailenin çocuğu olarak 2 Ocak 1978’de dünyaya merhaba diyen Yeliz Erbay yoldaşla, 2 Ocak 1979’da Kürt halkımızdan Alevi inancına sahip bir ailenin çocuğu olarak yaşamla buluşan Şirin Öter yoldaş, 22 Aralık 2015’te birbirine karışan kanlarıyla halklarımızın eşitliği, birliği ve özgürlüğü fideliğini suladılar. Devrim umudunu ve savaş azmimizi büyüttüler. Kadın özgürlük mücadelesinin bayraktarları oldular.”

“Yeniden ayağa kalkışın öncülerinden oldu” 

MLKP Merkez Komitesi, Yeliz Erbay’ın mücadele hayatına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Partisinin Berçem Renas’ı, Yeliz Erbay yoldaş, Balıkesir’de üniversite öğrenciliğinde başladığı 18 yıllık mücadelenin 14 yılını yeraltı çalışmaları içinde geçirdi. Mart 1998’de KGÖ üyeliği, Aralık 2002’de parti üyeliği hak ve onurunu kuşanan Berçem yoldaş yeraltı sorumlulukları yürüttüğü ilk 8 yıl İstanbul’da öğretmenlik yaptı. Yeni devrimci görevleri nedeniyle öğretmenlikten istifa edip Nisan 2008’de bütünüyle yeraltına geçti. Temmuz 2010’dan itibaren ise politik askeri çalışmalarda yer aldı. Son olarak komutanlık ve yönetici sorumluluklar üstlendiği FESK’te yeniden ayağa kalkışın öncülerinden oldu. Savaş hazırlıklarında ölümsüzleşen Yılmaz Selçuk yoldaşın Akademi’deki soyismi Renas’ı soy isim olarak seçen Berçem yoldaş, MLKP 5. Kongresi’ne ve Komünist Kadın Örgütü’nün kurulduğu 1. Komünist Kadın Konferansı’na katılarak katkıda bulunan komünist kadınlardan biri olmak mutluluğunu yaşadı.”

“Yalın, kararlı, boyun eğmez bir komünist kadın “

MLKP Merkez Komitesi açıklamasında Şirin Öter’in mücadele yaşamına ilişkin ise şu ifadeler yer aldı:

Parti adıyla Ekin Su, ailesinin verdiği isimle Şirin Öter yoldaşımız ailesinin göç etmek zorunda kaldığı İstanbul’da partisiyle 2001’de bağ kurdu ve aynı yıl örgütlü çalışmaya adım attı. 2005-2006’da Gazi’de, sonrasında Gülsuyu’nda devrimci kitle çalışmaları yürüttü, yönetici sorumluluklar üstlendi, askeri çalışmalara katıldı. İki yıl İstanbul’da Kızıl Müfreze’lerde yer alan Ekin Su yoldaş, 2011’den itibaren ise FESK gerillalarından ve komutanlarından biri oldu. Komünist bir kadın işçi olarak Nisan 2003’te parti üyeliği hak ve onuruyla donanan Ekin Su yoldaş, gelişip güçlenen devrimciliğini kadın özgürlük bilinciyle derinleştirdi. Yalın, kararlı, boyun eğmez bir komünist kadın olarak yürüdü sonsuzluğa.

MLKP Merkez Komitesi açıklamasında, “Zaferler kuşağından iki yiğit yoldaşımızın, kuşatıldıkları üste silahları ve bombalarıyla çarpışarak ölümsüzleşen bu iki komünist kadın gerillanın, kadın özgürlük mücadelesinin iki öncü militanının ölümsüz anıları, devrimin zaferi için daha büyük bir güçle, inançla, coşkuyla ve feda ruhuyla savaşım andımız olacaktır. Onların yaralı, savunmasız bedenlerini kurşunlayanlar, bunu örtbas etmeye kalkacaklar, devlet cinayetleri yöntemine dört elle sarılan faşist politik islamcı çeteler namlularımızın ve patlayıcılarımızın hedefi olmaktan kurtulamayacak” ifadelerini kullandı.