Home , Avrupa , Memleketimden İnsan Manzaraları Tiyatro Gösterimine Hamburg’ta Yoğun İlgi

Memleketimden İnsan Manzaraları Tiyatro Gösterimine Hamburg’ta Yoğun İlgi

Hamburg|01.03.2020| ATİK tarafından turne olarak Avrupa’nın farklı şehirlerinde sahnelenen ‘‘Memleketimden İnsan Manzaraları’’ tiyatro gösterimi bugün (01.03) Hamburg’ta izleyisiyle buluştu.Nazım Hikmet’in ‘‘Memleketimden İnsan Manzaraları’’ isimli 1. Kitabından yola çıkılarak sahnelenen tiyatro gösterimi büyük beğeni topladı.

Bugün Hamburg – Wilhemsburg semtinde saat 16:30 ‘da izleyicisiyle buluşan tiyatro gösterimine ilgi oldukça yoğun oldu. Kitlesel katılımlı gerçekleşen etkinlik sonrası seyirciler dakikalarca Memet Ali Alabora’yı alkışladı. İki bölümden oluşan tiyatronun ilk bölümünden önce ATİK Eşbaşkanı Süleyman Gürcan açılış konuşması gerçekleştirdi. Gürcan yaptığı konuşmada özellikle yakın süreçteki gelişmelere vurgu yaptı. Gerek Suriye’de TC’nin yürüttüğü haksız savaş gerekse de Avrupa gündeminde yer alan Irkçı saldırlara da vurgular yaptığı konuşmasında bu haksızlıklara daha güçlü , daha sesli karşı koyuşlar sergilenmesi gerektiğini söyledi.Daha sonra Tiyatronun ilk bölümü ile Memet Ali Alabora sahne aldı. Türkiye’de ki gezi direnişi sonrası hedef gösterildiği için ülkeyi terk etmek zorunda kalan sanatçı uzun bir zaman sonra ilk defa Türkçe bir oyunla Hamburg’ta izleyicilerle buluştu.15 dakikalık ara sonrası ikinci bölümle tiyatro devam etti.

1941 yılında İstanbul’da, Haydarpaşa Garı’nda başlayan eser, İstanbul’dan Eskişehir’e giden treni takip ederek, memleketin insan manzaralarını gözlerimizin önüne bir filmin sahneleri gibi taşır. Yönetmen Philip Mackenzie, düz yazı, şiir ve senaryo tekniklerini iç içe kullanan Nazım Hikmet’in metnini sahneye göstermeci bir biçimde aktarmak istemediğini, ses ve ışığı kullanarak, Nazım’ın dizeleri ile Memet Ali Alabora’nın sesini sahnede buluşturup, yeni bir dünya yaratmak istediğini söylüyor.

Yapımı Be Aware tarafından gerçekleştirilen, Philip Mackenzie’nin sahneye koyduğu tek kişilik oyun, Nazım hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları isimli beş kitaplık epik şiirinin ilk kitabından oluşuyor. Düzenlenen Tiyatro gösterimi sonrası yoğun alkışlarla karşılanan Alabora’ya ilgi tiyatro sonrası da sürdü. Sevenleri fotoğraf çekimi ve sohbet etme imkanı da buldu.

ATİF Hamburg’ta Söyleyişi

Tiyatro öncesi 29.02 Cumartesi günü ATİF Hamburg dernek lokalinde sevenleri ile bir söyleyişi gerçekleştirildi. Söyleyişide Tiyatro çalışması sürecini paylaşan Alabora ciddi bir emek süreci sonrası sahnelenecek tiyatroya ilişkin tiyolar paylaştı.Söyleyişide katılımcılarda çeşitli konular hakkında soru ve düşüncelerini dile getirdi.

 

scroll to top