Home , Haberler , Mannheim’da Münih Davası’na İlişkin Söyleşi Gerçekleşti

Mannheim’da Münih Davası’na İlişkin Söyleşi Gerçekleşti

Mannheim | 16.12.2018 | ATIF’e bağlı ProMigra derneğinde Münih Davası’na ilişkin olarak davada yargılanan Erhan Aktürk ve Haydar Bern’in katılımıyla bir söyleşi gerçekleşti.

Söyleşiden önce ayda bir örgütlenen kahvaltının da verildiği etkinlikte, Haydar Bern’in genel bir anlatımla cezaevlerinin, tecridin ne anlama geldiğini, neden var olduğuna değindi. Bu bağlamda, bir taraftan tutuklanan kişi üzerinden hem tutuklanan kişiyi sindirme politikası uygulanmaya çalıştıklarını hem de bütün bir topluma net bir mesaj vererek sindirme politikasını uygulamaya çalıştıklarına dikkat çekti. Anlatımlarının devamında cezaevi koşullarına uygulanan tecride, gardiyanların uygulattıkları rüşvete, vb. ve 129b yasası vesilesiyle göçmen örgütlerine yapılan saldırılara da değinen Haydar Bern, son olarak davanın takipçisi kalınması çağrısıyla konuşmasını noktaladı.

“Türk Devleti Almanya’dan aldığı silahlarla ne kısmetse her seferinde barış harekâtına soyuldu“

Haydar Bern’in ardından konuşan Erhan Aktürk; ilk olarak Türkiye-Almanya ilişkilerini aktararak, bütün bu mahkeme sürecinin o ilişkilerle ve ülkelerin çıkarları ile alakalı olduğunu söylerken, bilâkis Alman silah sanayisinin bu ilişkilerden önemli çıkarları olduğu konusuna da dikkatleri çekti. „Türk Devleti’nin Almanya’dan aldığı silahlarla ne kısmetse her seferinde barış harekâtına soyulduğuna“ da değinerek, „en basitinden şöyle bakalım: Kıbrıs’a işgale gidiyor, barış harekâtı oluyor, Afrin’e işgale gidiyor, zeytin dalı oluyor, oraya saldırıyor, burayı talan ediyor, ama her seferinde barış için harekât diyor.“ Konuşmasını; „mücadele edenler elbette kaybedebilir, ama mücadele etmeyenler baştan kaybetmiştir“ diyerek sonuçlandırırken, bu saldırıların son olmadığını yarın da farklı örgütlerin bu saldırılara maruz kalacağını söyleyerek, davanın takipçisi olma ve dayanışma çağrısında bulundu.

Erhan Aktürk ve Haydar Bern’in konuşmalarından sonra katılımcılarla birebir sohbetler yapıldı, sorular soruldu ve sorulan soruların ardından etkinlik kahvaltının da bitimiyle sonlandırıldı.

Mahkeme; 17 Aralık Pazartesi günü devam edecektir, mahkeme tarihleri ise 30 Nisan 2019 tarihine kadar şimdiden belli.