Anasayfa , Avrupa , Mannheim’da Flormar işçileri için pankart eylemi

Mannheim’da Flormar işçileri için pankart eylemi

MANNHEIM |30.06.2018| 29 Haziran’ı 30 Haziran’a bağlayan gece Mannheim’ın girişinde, en işlek caddelerden biri olan, A656 üstünde bulunan köprüye sabaha doğru “Frauen, die kämpfen, sind Frauen, die leben! #ResistFlormar (Yeni Kadın)” (“Mücadele eden kadınlar, yaşayan kadınlardır! #DirenFlormar”) yazılı pankart asıldı.
Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) yer alan ve çalışanlarının çoğu kadın olan Flormar kozmetik firmasındaki işçiler, Ocak ayında Petrol-İş sendikasında örgütlenmeye başladılar. Kısa süre içersinde TİS (Toplu İş Sözleşmesi) için yeterli sayının oluşması ve Çalışma Bakanlığından yetki alınmasının sonrasında Flormar patronları yetkiye itiraz etti ve 15 sendikalı işçiyi işten atarken uyguladığı mobing yöntemiyle de çok sayıda işçiyi istifaya zorladı. İşten atılan işçiler, toplu çıkışı protesto için 15 Mayıs’ta fabrika önünde eylem başlattılar. Eylemdeki arkadaşlarını içerden alkışlarla destekleyen kadınlardan 70 kişi daha aynı gün, “yasa dışı örgütü desteklemek” suçuyla işten atıldılar. Bahsi geçen “yasadışı örgüt” şüphesiz Petrol İş Sendikası oluyor!.. Böylece bugüne kadar parça parça verilen çıkışlarla birlikte toplam 119 işçi işten atılmış durumda. Atılan işçilere tazminat verilmediği gibi, sicillerine işten atma gerekçesi olarak “yüz kızartıcı suç” ibaresi kullanılarak, gelecekte başka yerde iş bulmaları da imkânsız hale getirilmekte.
Flormar sahibinin bu tutumunu protesto amaçlı ve Flormar işçilerini yalnız bırakmamak için Yeni Kadın’da Flormar işçileri ile dayanışma eylemleri için bir çağrı da bulunmuştu. Mannheim’da yaşayan ve Yeni Kadın bünyesinde faaliyet yürüten kadınlar olarak 29 Haziran’ı 30 Haziran’a bağlayan gece, Mannheim’ın en işlek caddelerinden olan, ve Mannheim’ın girişinde bulunan A656 üzerindeki caddeye Flormar işçileri ile dayanışma amaçlı bir pankart asıldı.

Flormar değil, direniş ve dayanışma güzelleştirir!