Home , Avrupa , Mannheim da Yeni Kadın komitesi kitleye açık toplantısını gerçekleştirdi

Mannheim da Yeni Kadın komitesi kitleye açık toplantısını gerçekleştirdi

Almanya|11.09.2017|Mannheim Yeni Kadın Komitesi 10 Eylül Pazar günü ProMigra derneğinde ilk kitleye açık toplantısını aşağı yukarı 50 kişinin katılımı ile gerçekleştirdi.

Ağustos ayı boyunca yaz tatili nedeniyle kapalı olan ProMigra derneğinin 3 Eylül tarihinde gerçekleştirdiği etkinlikle açılış programını yapmıştı. Yeni kurulan Mannheim Yeni Kadın komitesi de ProMigra derneğinde hazırladığı kahvaltı ve akabınında yeni kurulan komitenin tanıtımını yaptı.

Kadın komitesinin başkanının hoşgeldiniz mesajından sonra, 2 Eylül 2017 gününde cansız bedenine ulaştığımız Saray Güven şahsında patriyarkal düzenin katlettiği bütün kadınlar, devrim ve demokrasi mücadelesinde sonsuzluğa uğurladığımız devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saray Güven için yazılan ‘Eylül’de’ şiirinin okunmasının akabıninde komitede bileşeni bir kadının komitenin kuruluş sürecini ve nedenlerini anlatan bir yazı okudu. Ayrıca komite; önümüzdeki süreçte planladığı etkinlikler konusunda kitleye bilgi verdi.

Kadın komitesi 15 Ekim Pazar günü ProMigra derneğinde psikolog Seyhan Taşdemiroğlu’nun da katılımı ile “Bireysel yüzleşme ve kadının tarihsel yolu” konulu bir seminer gerçekleştireceği duyurusu ile katılım çağrısı yaptı.

Toplantı kadın sorunu ve sorunun nereden kaynaklandığı konular etrafında karşılıklı fikir alış verişleri ile tartışmalar yürütüldü. Kadın sorunun kökenini, çözüme giden yollar nelerdir nerede aranması gerektiği konusunun çözümün neler olacağı ve örgütlenmenin önemi üzerine konuşmalar gerçekleşti.

Almanya Federal Parlamento Seçimlerine ATİF’in de içinde aktif yer aldığı MLPD`nin “Internationalistische Liste” Mannheim adayı Josef Buck’da Yeni Kadın’ın örgütlemiş olduğu etkinliğe katılarak dayanışma dileklerini ve tebriklerini dile getirdi.