Anasayfa , Avrupa , Mainz Üniversitesin’de Enternasyonalist Öğrencilerin 1. Kültür Festivali gerçekleşti

Mainz Üniversitesin’de Enternasyonalist Öğrencilerin 1. Kültür Festivali gerçekleşti

MAINZ |20.12.2019| Almanya’nın Mainz şehrinde bulunan Johannes Gutenberg Üniversitesin’de 13 Aralık Cuma günü enternasyonalist öğrencilerin örgütlediği 1. Kültür Festivali gerçekleşti.
Yeni Demokratik Gençlik (YDG), Kürdistan’lı Öğrenciler Birliği (YXK), Sosyalist Gençlik Hareketi (SYM) ve Sosyalist – Demokratik Öğrenciler Birliği’nin (SDS) yer aldığı Enternasyonalist Öğrenciler Platformu tarafından örgütlenen Kültür Festivali, Mainz Üniversitesin’de ilki gerçekleşti.

Program saat 20:30 da açılış konuşması ile başlarken, çocuk korosu ile devam etti. Akabinde “Musikakademie Mainz” sahne aldı. Grup Simurg ve Grup Vano da türküleri, marşları ve halayları ile protesto müziklerini sahneye taşıdı. Aynı zamanda halkın dilini konuşarak politik rap yapan Chaoze One da bir performans sergiledi.

Enternasyonalist Öğrenciler Platformunda yer alan gençlik kurumları YXK, SYM, SDS temsilcileri konuşmalar gerçekleştirdi.
YDG adına yapılan konuşmada gençliğin tüm alanlarda yozlaştırılmaya çalışıldığı ve buna karşı böylesi gençlik ve kültür etkinliklerin önemi yükseldiğine vurgu yapıldı. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanında halklar ayaklandığı ve Rojava’da faşist diktatörlüğe karşı direnişin devam ettiği bir dönemde, protestoyu hem sokaklara hem de böylesi sahnelere taşımak gerektiği söylendi.

Enternasyonalist Öğrencilerin 1. Kültür Festivali başta Rojava olmak üzere, dünya halklarının ayaklanmasına atfedildi ve başarı ile sona erdi.