Anasayfa , Haberler , Mağdurların ve tanıkların anlatımlarıyla Türkiye’den ‘’Şiddet Hikayeleri’’

Mağdurların ve tanıkların anlatımlarıyla Türkiye’den ‘’Şiddet Hikayeleri’’

ISTANBUL | 12 – 12 – 2012 |Mağdurların ve tanıklşarın anlatımlarıyla Türkiye’den  ‘’Şiddet Hikayeleri’’

 * Halihazırda süren savaşın mağduruyum.

* İşkencecilerime kin duymuyorum, onları insanlık adına çok zavallı buluyorum.

* Cezaevinde heteroseksüel değilsen ceza da var, dayak da.

* Çevirmenler Muzır Neşriyat ve 301’inci Maddenin tehdidi altında.

* Denetim mekanizmasının bulunmadığı anlarda polis vahşileşiyor.

Kültürlerarası Araştırmalar Derneği’nin yürüttüğü şiddet izleme – vaka yaygınlaştırma çalışması “Türkiye’den Şiddet Hikayeleri”, internetten yayına başladı. Çalışma kapsamında, şiddet mağdurlarının ve şiddet olaylarına tanıklık edenlerin hikayeleri röportajlarla anlatılıyor, hikayeler aynı zamanda fotoğraf çalışmaları olarak da sunuluyor.

Şiddet olaylarının 13 farklı kategoride arşivlendiği çalışma, deneyimlerin ve tanıklıkların birinci ağızdan anlatılmasıyla istatistik haline dönüşen ve sıradanlaşan şiddet eylemlerini görünürleştirmeyi, şiddet mağdurları ve tanıklar ile hak savunuculuğu yapan sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmeyi ve veri oluşturmayı hedefliyor.

Siz de katılabilirsiniz

Şiddet mağdurları ve tanıklar başlarından geçenleri, yaşadıkları olay hakkındaki düşünce ve yorumlarını yazdıkları bir karton veya kağıt parçasıyla fotoğraf çektirerek duyuruyorlar. Fotoğraflarda özetlenen olaylar, çalışmanın gönüllü muhabirlerince yapılan röportajlar yoluyla detaylandırılıyor.

Tanıklığının çalışma kapsamında yayınlanmasını isteyenler site arayüzünü kullanarak editörlere ulaşabilir. Tanıklar kendi oluşturdukları görsellerle çalışmaya katılabildikleri gibi, editörlerle iletişime geçerek kendileriyle röportaj ve fotoğraf çekimi yapılmasını talep edebilirler.

Gözaltında kayıplardan, ifade özgürlüğü davalarına…

Güneydoğu’da çatışma bölgesinde yaptığı zorunlu askerliği sırasında esir düşen, sonrasında savaş karşıtı olan İbrahim Yaylalı; gözaltında kaybedilenlere tanıklık eden, kendisi de işkence gören İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe; Türkçe’ye çevirdiği Yumuşak Makine kitabı yüzünden yargılanan çevirmen Süha Sertabiboğlu ile çevirmen ve yayıncıların karşılaştığı baskıların tanığı Mehmet Moralı; polisin hukuksuz müdahalelerini defalarca yargıya taşıyan trans aktivist Selay Tunç; Türkiye’nin en uzun süre hapis yatan kadın siyasi mahkumlarından olan, cezaevi koşullarını anlattığı kitabı yasaklanan Nevin Berktaş; 2003’te canlı kalkan olarak gittiği Irak’ta ABD işgaline şahit olan aktivist Osman Akkuş, hak arama mücadelesi sırasında polis şiddetinin her türlüsüyle karşılaşan, Ankara’daki Hopa protestoları yüzünden altı buçuk ay tutuklu kalan Ozan Gündoğdu, çalışma kapsamında halihazırda tanıklıkta bulunmuş isimler arasında.

Çalışmayı yürüten Kültürlerarası Araştırmalar Derneği, sivil topluma kuruluşlarından, inisiyatiflerden, ayrımcılığa ve şiddete maruz kalan toplumsal gruplardan, şiddet mağdurları ve tanıklardan çalışmaya katılımın artırılması noktasında destek bekliyor.

(ÇT)

http://www.siddethikayeleri.com/