Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , Maden İşçilerinin Eylemi Sonuç Verdi

Maden İşçilerinin Eylemi Sonuç Verdi

Türkiye|07.11.2017| Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı maden ocaklarında çalışan emekçiler dün sabah indikleri ocakta protesto amaçlı çıkmama kararı aldı. Maden ocağından çıkmama kararı torba yasanın 58. Maddesiyle beraber TTK’ya bağlı maden ocaklarının özelleştirilmesiydi. Buna tepki olarak gerçekleşen eyleme üç binden fazla işçi katıldı. Gece vardiyası için maden ocağına inen işçiler bu yasaya tepkisini ocaktan çıkmayarak gösterdi. Üç bin emekçi 21 saat bu eylemi sürdürdü.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu TTK Üzülmez Müessesesi’ne gelerek işçilere son gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Mutlu, “Genel başkanımız ve Türk-İş başkanımızın sizlere selamlarını iletiyorum. Kendileri şu anda yoldalar. Allah nasip ederse saban 06.00’da sendikamız binasında bu şekilde kalabalık bir şekilde toplanıyoruz.

Türk-İş Başkanımız basın açıklamasında detayları bizzat kendisi açıklayacak. Son günlerin ne kadar yoğun geçtiğini hep beraber biliyoruz ve yaşıyoruz. Geldiğimiz noktada masada çözemediğimiz sorunu sizler gördünüz ve artık mücadele sırasının sizlere geldiğini hissettiğinizde çok sağolunki duyarlı ve kararlı bir şekilde kendi aranızda almış olduğunuz bir kararla başlattığınız eylemi sendikamızın öncülüğünde bitirdiğiniz için öncelikle hepinize yürekten teşekkür ediyorum.

Yetkililer de bu sese duyarlılık gösterdikleri için hassasiyetle bu süreci sonuçlandırabilmek için verdikleri mücadeleden dolayı teşekkür ediyorum.

Neticede biz duyuramadığımız sesi bir araya geldiğimizde daha gür bir sesle haykırdığınızda demek ki sesimiz duyuluyor.

Bu manada gerçekten hem iş sağlığı, hem iş güvenliği kurallarını uygulayarak hem değişik provokasyonlara mahal vermediğiniz için hem de göstermiş olduğunuz kararlı, tutarlı ve duyarlı davranışlarınızdan dolayı hepinize bir kez daha teşekkür ediyorum. Sizleri sendika binanızda bekliyoruz”ifadelerine yer verdi.

 

“TTK Sahaları 58’nci Madde Kapsam Dışında Olacak”

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yaptıkları görüşmelerin ardından Zonguldak’a geldi.

GMİS önünde bekleyen maden işçilerine seslenen Türk-İş Genel Başkanı Atalay, iki bakanlığa torba yasa tasarısındaki 58’nci maddeyle ilgili maden işçisinin taleplerini ilettiklerini söyledi. 58’nci maddenin değiştirileceğini ifade eden Atalay şöyle dedi:

„Zor şartlarda 24 saat geçirdiniz. Bulunduğunuz yerlerin çok soğuk olduğunu biliyorum. Dün gece 2’ye kadar enerji ve çalışma bakanlığı açıktı. İki bakanlığın bu 58’nci madde ile ilgili bir sıkıntı olmamasını söylemesinde rağmen sizin ve bizim bir talebimiz vardı.

Dedik ki 58’nci maddenin Türkiye taşkömürü kurumunun devlet eliyle işletilen sahaları hariç tutulacak. Sabaha karşı 3 buçukta bunu anlaştık.

Perşembe günü meclis gündemine getirecekler. Bu iki kelimeyi ilave ettikten sonra bizim hiç problemiz kalmayacak. Burada bu bölgede emeği olan siyasilere basın mensuplarına iki bakanlığın bürokratlarına teşekkür ediyorum.“

 

scroll to top