Home , Avrupa , Londra’da Soma’daki İşçi katliamını protesto eylemleri

Londra’da Soma’daki İşçi katliamını protesto eylemleri

IMG_0852LONDRA | 15 – 05 – 2014 | Soma’daki işçi katliamını protesto etmek için, 14-15 Mayıs günlerinde, İngiltere’nin başkenti Londra’nın iki ayrı bölgesinde eylemler yapıldı. Wood Green Kütüphanesi ve Trafalgar Square de  yapılan eylemlerde “Soma’da İşçi Katliamı!” “Yüzlerce işçi diri diri mezara gömüldü!” denilerek Soma da yaşanan işçi katliamıDemokratik Güç Birliği Platformu – Britanya tarafından protesto edildi.

Wood Green Kütüphanesi  önünde yapılan eylemde kurumlar olarak yapılan açıklamada, “Faşist Türk devleti iş cinayetleriyle dünya’da ilk üç sırayı hiçbir ülkeye bırakmadığı gibi, tarihi başta maden işçileri olmak üzere on binlerce işçi katliamları ile doludur. İş sağlığı ve güvenliği noktasında kara bir tarihe sahip olan TC, dünya konjonktüründe bilinen yerini almıştır. Her gün onlarca işçi iş cinayetlerine kurban edilirken, bugüne kadar bu katliamların sorumluları ne ortaya çıkarılmış nede hesap sorulmuştur” denildi. Faşist AKP hükümeti ve uygulamaları kamuoyuna teşhir edildi.

Ayrıca, protesto esnasında sık sık İngilizce ve Türkçe sloganlar atıldı. Çevrede bulunanlar tarafından ilgiyle karşılanan gösteride katılımcılar arasında bulunan Brezilya Cepraspoİngiltere Metal-iş sendikasından ve demokratik kitle dernekleri temsilcileri kısa konuşmalar yaptılar.

Trafalqar Meydanında Eylem

Soma’da yaşanan işçi katliamını protesto amacıyla 2. eylemde Londra’nın merkezi meydanı Trafalqar IMG_0836Meydanında yapıldı. Demokratik Güç Birliği Platformu – Britanya tarafından çağrısı yapılan eylem saat 18:00′da başladı. İngilizce ve Türkçe pankart ve dövizlerin açıldığı eylemde Soma’daki işçi katliamını anlatan yüzlerce bildiri dağıtıldı. Aynı bildiri defalarca ses cihazından okundu.
Alanda madenci ölümlerine dikkat çekmek için temsili olarak madenci ölümleri canlandırıldı.
“Ne istiyoruz adalet, ne zaman hemen şimdi”, “Katil devlet hesap verecek”, “Soma İşçileri Yalnız Değildir!” gibi sloganların ingilizce ve Türkçe sloganların atıldığı eylemde Partizan‘da “Soma’da İşçi Katliamı!, Yüzlerce işçi diri diri mezara gömüldü!, Sağlıksız ve Güvencesiz İşe Hayır!, İş Cinayetlerine Son!, Soma işçilerinin katili komprador burjuva, faşist TC devletidir!” yazılı pankartla alanda yerini aldı.
Soma’da yaşanan katliamı teşhir eden konuşmalarında yapışdığı eylem 20 Mayıs Salı günü TC. Büyükelçiği önünde yapılacak, Soma İşçi katliamı protestosuna çağrı yapılarak sona erdirildi.