Home , Avrupa , Londra’da Nusaybin İle Dayanışma Eylemi

Londra’da Nusaybin İle Dayanışma Eylemi

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki askeri operasyonlarda sivil halkın hedef alınması Londra Trafalgar Meydanında protesto edildi.

londra-da-nusaybin-icin-eylem-01-1

Konuya ilişkin bildiri okuyan ve açıklama yapan kitle, Türkiye’deki İnsan Hakları Derneği’nin (IHD) askeri operasyonlarda sivil halkın tehlikede olduğu uyarısını çevredeki insanlara aktardı.

Eylem, 28 Mayıs Cumartesi, akşam saatlerinde gerçekleşti.

Bugün, Nusaybin’de 78’inci gününde olan sokağa çıkma yasağının 73’üncü gününde bölgede, Türk silahlı güçlerine karşı çatışan YPS çekildiğini açıklamıştı. Bunun üzerine, IHD sivil halkının bombardımanda hedef alınmaması için insani koridorun açılması gerektiğini açıklamıştı.

londra-da-nusaybin-icin-eylem-01

Britanya Demokratik Güç Birliği ve Ciwanan Azad tarafından düzenlenen eylemde okunan bildiride onlarca sivilin askeri operasyonlarda yaralandıkları belirtilirken şöyle devam edildi: ‘‘Elimize geçen bilgilere göre, Mardin’in Nusaybin ilçesinde Türk askerinin top atışları sonucunda onlarca sivil vatandaş ağır yaralandı. Yaralılara tıbbi yardımın ulaşılmasına izin verilmiyor ve yerleri Türk askerleri tarafından bombalanıyor. Kimisi ağır yaralı olan, 35’den fazla sivil oldukları yerde hapsedildiler ve en kısa zamanda onlara ulaşılmazsa katliama uğrayacaklar.’’

Eylem atılan sloganlarla sona erdirildi.