Anasayfa , Avrupa , Londra’da Newroz Yürüyüşü

Londra’da Newroz Yürüyüşü

Başkent Londra’da Britanya Demokratik Güçbirliği organizasyonu ile Newroz yürüyüşü düzenlendi.

Londra’da Newroz Yürüyüşü

Londra’da Newroz Yürüyüşü

Wood Green’de bulunan Haringey Civic Centre önünde yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra Britanya Demokratik Güçbirliği adına hazırlanan ortak basın bildirisi okundu. Rojava’dan yükselen ışık ve Kobane’de yaratılan büyük zaferin aydınlığıyla 2015 Newroz’una hoş geldin diyerek başlayan açıklama şöyle devam etti;

‘‘Bölgede adı olmayan kadınları devrimin kurucusu, örgütleyicisi, komutanı ve önderi yapan Rojova devrimi, dili yasaklanan, kültürlerini ve inançlarını yaşamalarına izin verilmeyen tüm azınlıkların örgütlenmelerinin önündeki tüm engelleri kaldırmış, aşağıdan yukarıya örgütlenen komün tarzı örgütlenmeleriyle bölgenin demokrasi okuluna dönüşmüş durumdadır.

Bundandır Kawa’nın yaktığı ateş 2015 Newroz’unda Anadolu, mezopotamya ve Ortadoğu’da daha büyük bir alanı aydınlatacak bütün dünya halklarına umut olacaktır.’’

Okunan basın bildirisinden sonra kitle caddeyi kapatarak yürüyüşe geçti.

Üzerinde dört dilde ‘Newroz Kutlu Olsun’ yazılı Britanya Demokratik Güçbirliği imzalı pankart açan kalabalık kitle Yürüyüş boyunca Biji Newroz ve Daiş karşıtı sloganları attı. Yürüyüşte ayrıca üzerinde Kobane’de yaşamını yitiren savaşçıların resimlerinin olduğu büyük bir pankart açıldı.

Wood Green alışveriş merkezi önünde stand açan bir grup İslamcının provokasyonu görevliler ve polis tarafından büyümeden engellendi.

İki saat süren yürüyüş Haringey’de bulunan Kürt Toplum Merkezi önünde sona erdi. Yürüyüşün bitmesiyle beraber Kürt Toplum Merkezinde gençlerin organize ettiği Newroz Kutlaması başladı.

Yürüyüşe Atik,Partizan,Gik-Der,Tilkililer Derneği,YÇKM,Kürt Halk Meclisi,Day-Mer,El-Com,Kırkısraklılar Derneği,Cemevi ve bir çok kurum katıldı.