Anasayfa , Avrupa , Londra’da eylemler yasaklandı

Londra’da eylemler yasaklandı

Londra’da eylemler yasaklandıLONDRA |09-12-2013 | Londra Üniversitesi’nde sözleşmeli okutmanların ve işçilerin greve gitmesiyle başlayan özelleştirme karşıtı eylemlerden sorumlu tutulan 41 öğrenci tutuklandı ve kentteki tüm eylemler yasaklandı.

İngiltere’de öğrenciler, üniversitede sözleşmeli okutmanlar ve işçilerin, üniversitenin kuruluş yıl dönümü olan 27-28 Kasım tarihlerinde iki günlük bir grevle başlattıkları direnişe destek olmak için hafta içinde üniversitenin yönetim binasını işgal etmişlerdi.

5 Aralık’ta polis işgalci öğrencilere saldırarak binayı zorla tahliye etmiş, polisin saldırısında çok sayıda öğrenci yaralanmıştı.

Polis saldırısının ardından direnişe geçen üniversiteler oturma eylemleri ve boykot örgütledikten sonra, üniversite yönetiminden bütün eylemleri yasaklama kararı geldi. Üniversite yönetiminin okulun hizmetlerinden bir kısmının özelleştirilmesine karşı çıkan öğrencilerin isimlerini polise bildirdiği ortaya çıktı.

Bunun üzerine Londra Üniversitesi’nde eylemlerden sorumlu tutulan 41 öğrenci tutuklandı ve kentteki tüm eylemler yasaklandı.

Londra Üniversitesi’nde, diğer kadrolu çalışanlarla üç alanda, eşit hastalık ödeneği, eşit tatil ve eşit emekli maaşı talep eden okutmanlar ve işçiler, aynı zamanda üniversitenin 170 yıllık tarihinde kadrolu olmayan çalışanların gerçekleştirdiği ilk grev olma özelliği taşıyordu.

İngiltere’de üniversitelerdeki yemekhane, temizlik, güvenlik işçileri ve hizmetliler, sözleşmeli olarak çalışıyor ve kadrolu personelin çok altında maaş ve gelir desteği alıyor. Örgütlü oldukları sendikalar resmen tanınmayan ve resmi müzakerelere sokulmayan sözleşmeli işçilerin taleplerine öğrenciler de destek veriyor.