Anasayfa , Dünya , Kürt siyasi tutsaklar açlık grevini sonlandırdı

Kürt siyasi tutsaklar açlık grevini sonlandırdı

aclık_grevi_urmiyeAHM-23-12-2014-  İran Urmiye Hapishanesi’nde 33 gündür açlık grevinde olan Kürt siyasi tutsaklar, eylemin 33. gününde eylemi sonlandırdı.

Doğu Kürdistan Demokrasi ve Özgürlük Kongresi’nin (KODAR) eylemin başarılı olduğu yönlü çağrısı ile sonlandırılan eylemle ilgili olarak ise tutsaklar bir bildiri yayınladı.

Açlık grevinin başarılı olduğu, amacına ulaştığı ve bu nedenle eylemin sonlandırıldığını vurgulayan Siyasi Tutsakların açıklaması ise şu şekilde:

Urmiye cezaevindeki siyasi tutuklular olarak 33 gündür, İran rejiminin baskı ve tehditlere son vermesi için açlık grevinde bulunuyoruz.

Geliştirdiğimiz tepki sonucunda, İran İslam Cumhuriyeti’nin yetkilileri bizleri muhatap alarak konuşup 40’a yakın adli tutukluyu başka koğuşlara sevk ettiklerini, daha önce başka koğuşlara gönderdikleri 13 siyasi tutsağı da yine 12. Koğuşa geri getirdiklerini belirttiler. Yine yetkililer, açlık grevinin son bulması halinde taleplerimizin karşılanacağı sözünü vermiştir.

Bu nedenle bizler de KODAR’ın çağrısını da dikkate alarak eylemimize son verme ve KODAR’ın çağrısına olumlu yanıt vermeyi kararlaştırdık.

Urmiye cezaevindeki siyasi tutsaklar olarak, bu süreçte birçok farklı şekillerde faaliyet ve eylem içinde olan, bizleri yalnız bırakmayan halkımıza da çok teşekkür ediyoruz.

 

Urmiye Cezaevindeki siyasi tutsaklar