Home , Avrupa , KÖLN`DE NEWROZ VE POLİTİK TUTSAKLARLA DAYANIŞMA YÜRÜYÜŞÜ

KÖLN`DE NEWROZ VE POLİTİK TUTSAKLARLA DAYANIŞMA YÜRÜYÜŞÜ

newroz_ve_devrimci_kawaKürt ulusunun direniş ve baş kaldırı günü Newroz yüzlerce yurtseverin ve devrimcinin katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı. Nav-Dem, ATİK, AGİF, ADHK, TİKB ve Kaldıraç’ın katılım sağladığı Newroz yürüyüşü Köln Ebertpalaz’da başladı. Yürüyüş öncesi kitlenin Kürtçe ezgiler eşliğinde çektiği halaylar çevreden geçenlerin oldukça ilgisini çekti.

 

ATİK olarak; hem Newroz yürüyüşüne destek vermek, hem de 18 Mart uluslararası politik tutsaklarla dayanışma günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte yerimizi aldık. Yürüyüş alanında ve yürüyüş boyunca ATİK ve UPOTUDAK’ın çıkardığı Türkçe ve Almanca bröşür çok geniş bir şekilde dağıtıldı. Çevredekilerin bröşürü aldıklarında sordukları sorulara verilen cevaplarla, tutuklanan devrimciler hakkında verilen bilgiyle, Almanya’nın Türk devletiyle yaptığı işbirliği anlatıldı. 129/a-b ceza maddesinin neyi içerdiği anlatılarak, bröşürü alanlara ayrıca bilgilendirme yapıldı.

Saat 18’de Ebertplaz’dan Köln tren istasyonuna kadar meşaleli bir yürüyüşle etkinliğe devam edildi. Burada yapılan konuşmalar ve kültürel etkinlikle Newroz yürüyüşü son buldu.

scroll to top