Home , Avrupa , Köln’de Kitlesel Eylem

Köln’de Kitlesel Eylem

KÖLN| 04.07.2020 |Almanya’nın Köln kentinde Türk devletinin işgal ve soykırım saldırıları protesto edildi. Demokratik Güç Birliği, Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve FED-MED’ın çağrısı ile bugün öğle saatlerinde kitle Köln Merkez Tren Garı önünde bir araya geldi. Kitle, açtıkları pankart ve dövizlerle faşist TC’yi protesto etti.

Alman sol örgütlerin de destek verdiği yürüyüşte gençler ve kadınlar kendi kortejini oluşturdu. Zılgıt ve sloganların eksik olmadığı yürüyüşte, Alman devletinin sessizliği de kınandı. Köln’nün en işlek caddelerinden Friesenplatz’a gelindiğinde ise halk hep bir ağızdan “Kürdistan faşizme mezar olacak” ve “Biji gerilla” sloganları attı.

Yürüyüşün ardından halk sloganlar eşliğinde mitingin yapılacağı Rudolfplatz Meydanı’na giriş yaptı. Miting bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Yürüyüşe Partizan, ATİK, YDG, YENİ KADIN, TJK-E, YPG/YPJ, MLKP, ADHK, ANTİFA örgütleri katılım sağladı. Eylemde TJK-E adına Ayten Kaplan, Sol Parti Milletvekili Andrei Hunko, ATİK, MLKP, ADHK konuşmalar yapıldıktan sonra eylem sonlandırıldı.

scroll to top