Home , Dünya , Kobanê’de özgürleştirme hamlesi sürüyor

Kobanê’de özgürleştirme hamlesi sürüyor

kobane_ypg_şervanYPG Güçlerinin Kobanê köylerine yönelik özgürleştirme hamlesi devam ediyor. Konu ile ilgili direnişin 150. Gününde açıklama yapan YPG Basın Merkezi, 5 köyün daha özgürleştiğini ve 2 cephede de özgürleştirme operasyonlarının sürdüğünü belirtti.

YPG Basın Merkezi’nin açıklamasında “DAIŞ çetelerinin işgal girişimine karşı yürütülen ve zafer aşamasına ulaşan Kobanê direnişi 150. gününe girmiştir. Güçlerimiz Kobanê’yi Özgürleştirme Hamlesi çerçevesinde dün gece Kobanê’nin güneybatısında bulunan 5 köyü özgürleştirmiştir. Büyük ve Küçük Pendir ile Pendira Ênil, Zekeriya ve Bestikê köylerini kısa sürede ele geçiren güçlerimiz çetelere önemli darbeler vurmuştur. Operasyondaki ölü ve yaralı çete sayısı tam olarak tespit edilememiştir. 1’i Emir adı verilen çete başı olmak üzere 2 çete ölü olarak ele geçirilmiştir. Alandaki operasyon devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

YPG güçlerinin eş zamanlı olarak Kobanê’nin batısında da operasyonlar düzenlediği ve Mişko köyü ve çevresindeki operasyonda çok sayıda çete üyesinin öldürüldüğü bilgilerine yer verilen açıklamada ayrıca operasyonların sürdüğü de kaydedildi.

Heseke…

YPG Basın Merkezi ayrıca, YPG-YPJ savaşçılarının dün gece Haseke’ye bağlı Um Dibis köyü yakınlarında bulunan Mezra Şemîran bölgesinde bir saldırı düzenlediğini, çetelere ait bir konvoyun hedeflendiği saldırıda 1 askeri araç imha edildiği, 2 çete üyesinin öldürüldüğü ve 3 çete üyesinin de yaralandığı belirtti.

YPG, güçlerinin eş zamanlı olarak aynı bölgede bulunan Sebîq kavşağındaki çete noktasını da hedef aldığını ve burada da tespit edilebilen 1 çete üyesi öldürüldüğünü kaydetti

scroll to top