Anasayfa , Haberler , Kaypakkaya anmalarına yönelik saldırılar protesto edildi

Kaypakkaya anmalarına yönelik saldırılar protesto edildi

Kaypakkaya_anmalarına_yönelik_saldırılar_protesto_edildiİSTANBUL | 25-05-2013 | 18 Mayıs günü Taksim-Tünel’de ve 19 Mayıs günü de Çorum’da İbrahim Kaypakkaya anmalarına katılanlara yönelik saldırılar ve faşist baskılar Partizan tarafından yapılan bir basın toplantısı ile protesto edildi.

18 Mayıs Cumartesi günü Partizan ve DHF’nin çağrısıyla birçok devrimci, demokrat, yurtsever kurumun katılımıyla katledilişinin 40. yılında İstanbul’da Taksim Tünel’den Meydan’a yapılmak istenen yürüyüşe polis saldırmıştı.

Kaypakkaya’yı anmak için Taksim-Tünel’de toplananların önü kurulan barikatla kesilmiş, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan tüm ara sokaklar resmi ve sivil polis tarafından tutulmuş, sivil faşistler polisin saldırısıyla dağılan kitleye ara sokaklarda saldırmıştı.

Ardından ise 19 Mayıs Pazar günü ise Kaypakkaya’yı mezarı başında anmak için gidenlere hukuki ve yasal geçerliliği olmadığı halde mezarlık girişinde masa kurularak kimlik kontrolü, GBT işlemi ve üst aramasının dayatılması ve kendilerini çekmek isteyen sivil polise müdahale sırasında jandarmanın havaya ateş açması ile Kaypakkaya korkusu kendisini bir kez daha göstermişti.

Tüm bu yaşananların ardından devlet eliyle televizyonlara servis edilen haberlerle Taksim yasağına karşı direnen işçi ve emekçileri, devrimci demokratik güçleri “marjinal” olarak hedef gösteren devlet Kaypakkaya’yı anmak için gidenleri ise “sol terör örgütü militanları” olarak hedef göstermiştir.

Kaypakkaya anmalarını örgütleyen kurumsal temsiliyetlerin kamuoyuna açık çağrılarda bulunmasına karşın görsel ve yazınsal burjuva-feodal medyada “TİKKOCULAR” olarak işlenmesi, manidar olduğu kadar hedef gösterme amacı da taşımaktadır.

 

“Taksim yasağı kaldırılsın”

Bunun üzerine bir basın toplantısı düzenleyen Partizan hem saldırıları kınadı hem de konu ile ilgili suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Açıklamada ilk olarak İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe 1 Mayıs’tan bu yana Taksim’de yapılmak istenen tüm yürüyüşlere yapılan ve birçok insanın yaralandığı, polis saldırılarına değinerek tüm anti-demokratik yasaların kaldırılması gerektiğine işaret etti.

 

“Onun tavizsiz duruşundan ilham almaya devam edeceğiz”

Partizan adına yapılan açıklamada “Kaypakkaya anmalarına yönelik devletin geliştirdiği saldırının pervasız oluşu anlaşılırdır ve nedeni Kaypakkaya’nın 40 yıl önce katledilmesinde gizlidir. O’nu ananlar bu gerçeğin farkında oldukları gibi devletin saldırılarına karşı Kaypakkaya’nın işkencehanelerdeki direnişine öykünerek, O’nun tavizsiz tavrından ilham almaya devam edeceklerdir” dedi.

Son olarak konuşan Avukat Gül Altay da Taksim’de toplumsal muhalefetin yapmak istediği tüm gösterilere şiddetli polis müdahalelerinin gerçekleştiğini belirtti ve polis saldırılarının amacının Taksim’i muhalefete kapatmak olduğunu söyledi.

Kaypakkaya anmasına yapılan polis saldırısıile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Altay’ın ardından toplantı sona erdi.