Home , Dünya , Katalanların oyları bağımsızlıktan yana

Katalanların oyları bağımsızlıktan yana

katalonyaAHM-10-11-2014- İspanya’nın Katalonya bölgesinde gayrıresmi olarak gerçekleştiren bağımsızlık oylamasının düzenleyicileri, katılımcıların yüzde 80’den fazlasının bağımsızlıktan yana oy kullandığını açıkladı

 

Katalonya özerk bölgesinin lideri Artur Mas, gayrıresmi olarak yapılan oylamanın başarılı geçtiğini ifade etti ve bu sonuçların resmi bir referandumun yolunu açması gerektiğini belirtti.

Gayrıresmi referandumun katılımcılarının yüzde 80’den fazla bağımsızlıktan yana oy kullanırken İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala oylamayı faydasız bulduğunu söyledi.

Bölge yönetiminin Başkan yardımcısı Joana Ortega, oylamaya 2 milyondan fazla kişinin katıldığını, hemen hemen tüm oyların sayıldığını ve katılımcıların yüzde 80.72’sinin bağımsızlıktan yana oy kullandığını belirtti.

Ortega, gayrıresmi referandumun ardından yaptığı konuşmada, oy çokluğunun bağımsızlıktan yana çıkması sonucunu değerlendirirken “Referanduma hak kazandık” dedi.

Oylamanın gerçekleştirilmesinde 40 bin gönüllü Katalan görev yaptı.

katalonya1

Katalonya

7.5 milyonluk nüfusu ile Katalonya İspanya’nın yüksek refaha sahip bir bölgesi.

İspanya’nın 7,5 milyon nüfuslu bu zengin bölgesinde pek çok kişi, merkez ekonomiye yaptıkları katkının karşılığını alamamaktan şikayetçi.

Ayrıca Katalonya, ülkedeki diğer bölgeler gibi bir nevi özerklik sahibi olsa da, ayrılıkçılar örneğin son zamanlarda okullarda Katalonca’nın ikinci plana itildiğini, ana eğitim dili olmaktan çıktığını söyleyerek Madrid’i eleştiriyor.

İspanya hükümeti referandum ilan eden yerel yönetimi şiddetle eleştirmiş ve konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı.

Anayasa Mahkemesi de dosyayı incelemeye aldı; inceleme bitene dek referandumu askıya aldığını ilan etmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

scroll to top