Anasayfa , Haberler , Kadınlar: Bu Nikah Kıyılamaz

Kadınlar: Bu Nikah Kıyılamaz

Türkiye|02.10.2017|Müftülere nikah kıyma yetkisi getiren ve mağdur hakları yasa tasarılarına “Bu yasalar böyle geçmez” diyen kadınlar Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya geldi. Kadın örgütlerinin temsilcileri Meclis bahçesinde eylem gerçekleştirdi.  Meclis önünde biraraya gelen kadınlar, Uzun süren aramaların ardından onlarca kadın Meclis bahçesinde basın açıklaması yaptı. Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, CHP Milletvekilleri Şenal Sarıhan, Tur Yıldız Biçer, Veli Ağbaba, HDP Milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Sibel Yiğitalp ve Bedia Özgökçe de açıklamaya katıldı.

Bu yasalar kadınlara danışılmalıdır

“Bu nikah kıyılamaz”, “Hayatlarımıza sahip çıkıyoruz”, “Genel ahlak, kimin ahlakı?” yazılı dövizler taşıyan kadınlar adına ortak bir açıklama yapan Rüya Kurtuluş, “Zorlu bir yolculuktan sonra gelebildik, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen kadınlar olarak Meclis’in ilk gününde burada olmak istedik. Meclis kapanırken, Meclis gündemine gelen iki yasa tasarısı oldu. Basın yoluyla iki tasarınından hızla geçirileceğini öğrendik. Birisi müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarı diğeri de mağdur hakları yasa tasarısı… Bu ik tasarı da kadınların hayatını yakından ilgilendiriyor, bu yüzden de böyle yasaların kadın örgütlerine danışılarak yapılması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Yapılan açıklamada Kurtuluş Kadınların itiraz noktalarına açıkladı. Kurtuluş kadınların yasa karşısında isyan çığlıklarını şu şekilde dile getirdi.

Müftü nikahı kadın erkek eşitliğini temel almayan, dini referanslarla hayatı düzenleyen, boşanmayı engellemeye çalışan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın medeni hukuk alanında işi yoktur. Bu laikliğe de aykırıdır.

Müftülerin nikah kıymasının imam nikahını azaltacağına inanmıyoruz. Türkiye’de imam nikahlılar ya ikinci eş ya da küçük yaşta evlilik.

Çocuğun nüfusa kaydında sözlü beyanı esas gören hükümlerde var. daha önceki yasada da bu vardı, yasalar daha ileri gitmek zorundadır. Sözlü beyanla çocuğu nüfusa kayıt ettirirseniz, çocuk yaşta evlendirme sonucu doğan çocukları, tecavüz sonucu doğan çocukları kayıt altına alamazsınız. Çocuk yaşta evliliğin üzerini örtmüş olursunuz.

Genel ahlak kuralı getiriliyor TC vatandaşlığına evlilik ile geçişte.. Neye göre belirleniyor bu genel ahlak? Genel ahlak gibi muğlak ifadeler yasalarda tanımlanamaz.

Kadınların kendi soyadını kullanması için mahkemeye başvurması gerekirken, erkeğin soyadını kullanması için sadece bir dilekçe yazması yetiyor. Bu eşitsizlik mantığından hareketle yasalar hazırlamayınız.

Mağdur hakları yasa tasarısı, kadınların ihtiyacı olan bir düzenlemedir, bir kadın şiddete mağruz kaldığında hakları açık açık belirtilmiş olmalıdır. Her ilçede kadınların başvurabileceği, bilim insanları ile düzenlenmiş merkezlerin olması gerekiyor. Ama Türkiye’de şiddet önleme merkezleri birer birer kapanıyor. Her ilçede bir şiddet önleme merkezi yok ama bir müftülük var. O müftülükler bünyesinde kadınlara aile danışmanlığı yapılıyor. Mağdur hakları yasa tasarısı kadın ve erkek eşitsizliğini görerek kurulmalıdır. Kadınlar sadece kırılgan grup olarak değil, cinsiyet ayrımından dolayı mağdur edilen kadınlar olarak bu yasalarda yer etmelidir.

Bu tasarıların bir gram bile kadından yana gelir yanı yok. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği görülmelidir. Mağdur hakları boşanmış babaların talepleri ile değil her an öldürülme tehdidi yaşayan kadınların talepleri ile düzenlenmelidir. Bir çok kadın çocuğu görmeye gelen baba tarafından öldürülüyor. Bu kanun kadınların hakkını gözeterek düzenlenmelidir.

Kadınlar mücadele ile kazanacak

Açıklamada söz alan HDP Adana Miletvekili Meral Danış Beştaş, kadın aleyhine tüm düzenlemelerin karşılarında olduklarını belirterek, “Türkiye’de kadınların ihtiyacı ve talebi müftü nikahı ya da mağdur hakları ile kadınların daha fazla mağdur edilmesi değil. Hükümet öncelikle, kadınların her gün yaşadığı şiddet ve cinayet vakaları için irade ortaya koymalıdır” dedi. (Özgür gelecek)