Home , Haberler , Kadıköy’de “açlığa” adalet talebi ile Nuriye ve Semih için Eylem!

Kadıköy’de “açlığa” adalet talebi ile Nuriye ve Semih için Eylem!

Türkiye|08.07.2017|KHK aldatmacası ile ihraç edildikleri görevlerine dönebilmek için açlık grevine başlayan ve tutuklanan kamu emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için çeşitli siyasi parti ve kurumların biraraya gelerek 5 Temmuz tarihinde ‚Nuriye ve Semih İçin Dayanışma‘ platformu kurulmuştu.
Nuriye ve Semih ile Dayanışma Platformu Açlık Grevinin 121. Gününde Kadıköy Süreyya Operası önünde adalet istedi.
Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen Nuriye ve Semih ile Dayanışma Platformu aktivistleri ve üyeleri; Nuriye ve Semih, Yüksel direnişçileri Esra Özakça, Veli Sacılık ve Acun Karadağ’ın fotoğrafları, iki eğitimcinin taleplerinin yazılı olduğu dövizler, “Açlık grevi 121. gününde Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilsin” yazılı pankart ve “Bıçak kemikte” harfleri taşıdı.
Gezi Şehit ve Aileleri Platformu, HDP, ESP, yazar ve sanatçılarında katıldığı yürüyüş Bahariye Caddesi’nde sürerken Devrimci Parti binasından, “Açlığımız adalete” yazılı pankart açıldı. “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarının ardından Devrimci Parti önünde oturma eylemi yapılarak Cav Bella Marşı okundu.
Khalkedon Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından söz alan sanatçı Orhan Alkaya, bu iki insanın yalnızca işlerini istediklerini belirterek, utanmadan “terörist” ilan edildiğini kaydetti. Alkaya, “Nuriye ve Semih yalnız değildir, yalnız kalmayacaktır.” dedi.
Kitle adına basın açıklamasını okuyan Sibel Özbudun ise kuşaktan kuşağa anlatılacak bir destan yazıldığının altını çizerek, hükümetin utancında 121. güne girildiğini söyledi. Özbudun, “Nuriye Gülmen’in bilinmeyen bir nedenle gün içinde sürekli ateşi yükseliyor, kaş ve eklem ağrıları artmış durumda. Havalı yatak talebi hala karşılanmamış, boynunu dik tutmakta güçlük çektiği için kendisine yastıktan bir boyunluk yapmış. Sınır hasarin başladığı tahmin ediliyor” dedi.
Semih Özakça’nın da eklem ve kaş ağrılarının arttığını belirten Özbudun, “Kulaklarında tıkanma ve boğazında yanma olduğu belirtiliyor. Havalı yastık talebi hala karşılanmamış, kitap sınırlaması dayatması ise devam ediyor” ifadelerini kullandı.
Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın haklı direnişinin ve hak arayışının yanında olduklarını kaydeden Özbudun, “Meşru talepleri taleplerimizdir” dedi.
Eylem Nuriye ve Semih şahsında direnişçiler için okunan şiirle sona erdi.

scroll to top