Anasayfa , Avrupa , İz Belgesel-Filmi Avrupa’da Seyirci ile Buluşuyor

İz Belgesel-Filmi Avrupa’da Seyirci ile Buluşuyor

Almanya ve Hollanda’da gösterime girecek olan İz belgeseli 15 Ekim’den itibaren seyirici ile buluşuyor. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Hakan Gürer’in üstlendiği belgesel film, 12 Eylül yıllarında Diyarbakır 5 Nolu cezaevini konu alıyor. Belgesel filmin gösterimini ise Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) üstleniyor.

Film kendi tanıtımını şu şekilde yapıyor; “12 Eylül 1981 yıllarında Diyarbakır 5 No’lu cezaevinde dünyada eşi-benzeri görülmemiş işkence yöntemleri uygulandı. Onralca insan işkencede ve açlık grevlerinde yaşamlarını yitirdi. Dİyarbakır 5 No’lu cezaevi, 29 Nisan 2008 tarihinde The Times dergisi tarafından yapılan araştırma sonucu, “dünyanın en kötü 10 cezaevi” arasına girdi. İz belegesel filmi, bu cezaevinde uzun yıllar kalan ve işkence mağduru olan 88 kişi ile görüşülerek ve bunlardan 34 kişinin öyküleri derlenerek hazırlandı. Diyarbakır 5 Nolu cezaevinde yaşanan olaylar, uygulanan işkence ve cinayetler hakkında bir çok kitap yazıldı. Şairler şiirle, müzisyenler ezgileriyle, ressamlar ise kara kalem ve fırçaları ile anlatmaya çalıştılar. ‘İZ’ belgeseli ise, tüm bunları yaşayan ve tanıklık eden kişilerin kendileri tarafından izleyiciye aktarıyor.

Almanya ve Hollanda’da Beş Yerde

ATİK tarafından düzenlenen film gösterimi 15 ve 22 Ekim tarihlerinde Almanya’nın Rüsselsheim ve Mannheim kentlerinde gösterilecek. Belgesel film, 29 Ekim, 5 Kasım ve 12 Kasım tarihlerinde Hollanda’nın Arnhem, Rotterdam ve Amsterdam kentlerinde seyirci ile buluşacak.