Home , Haberler , Hedefteki medyaya ‚Anayasal suçlar‘ soruşturması

Hedefteki medyaya ‚Anayasal suçlar‘ soruşturması

53136

Bir süredir toplumsal muhalefeti susturmak için kullanılan BİMER üzerinden bu kez 9 televizyon kanalı ile Özgür Gündem ve Evrensel Gazetesi hakkında Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu’nca soruşturma yürütüldüğü öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aralarında Özgür Gündem, Evrensel Gazetesi, IMC TV gibi hükümetin hedefinde olan muhalif medya kuruluşları hakkında „Anayasal suçlar“ kapsamında soruşturma yürüttüğü ortaya çıktı. Haberdar haber sitesinden Arzu Yıldız’ın haberine göre, savcılık çeşitli illerde yapılan suç duyuruları, isimsiz ihbarlar ve BİMER’e yapılan şikayetler üzerine muhalif haber kanalı ve gazeteler hakkında soruşturma açtı.
Toplamda 9 kanal, 2 gazete hakkında başlatılan soruşturmaların Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunca yürütüldüğü belirtildi.

Arınç açıklamıştı

Geçmiş AKP hükümetlerinde bakanlık ve sözcülük yapan Bülent Arınç’ın bir televizyon programında Özgür Gündem Gazetesi ile Evrensel Gazetesi hakkında „suç makineleri“ açıklamasının yansımaları bugün ortaya çıkıyor. Söz konusu soruşturma açıklan televizyon kanalları ve gazeteler şöyle:

Özgür Gündem Gazetesi’nin „Newruz’da her yer direnen Sur olacak“ başlıklı haberi, emniyete söz konusu gazetenin „terör örgütü propagandası yaptığı“na dair ihbar, BİMER’e yapılan ihbarda „Gazetenin satışlarının durdurulması gerektiği ancak halen satışta olduğu“ şeklinde yapılan şikayet soruşturma konusu yapıldı.

Can Erzincan TV’nin FETÖ-PDY propagandası yaptığına ilişkin şikayet, üzerine Ankara Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunda tahkikat başlatıldı.

Yine ihbar üzerine İMC TV, Hayat TV, MED NUÇE TV, STREK TV, K24, VAN TV, RONAHİ TV, NEWROZ TV ve Evrensel Gazetesi hakkında da „terör örgütü propagandası yapmak“ iddiası ile soruşturma açıldı.